30 Mayıs 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Vekilden SMMM’ler için araştırma önergesi
Kırklareli # 12 Haziran 2019 Çarşamba 06:52

CHP Kırklareli Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin yaşadığı sorunların tespit edilerek, çözüm yollarının belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

Gündoğdu bu talebin gerekçesinde, mali müşavirlik mesleğinin teknolojik ilerlemenin ışığında kademeli olarak elektronik ortamlara taşındığından bir kabuk değişimine girmekte olduğunu ve mesleğin temel ve yapısal sorunları çözülmeden gelişen teknoloji ile birlikte İleri teknoloji çalışma şartlarının mali müşavirlik mesleğinde var olan sorunlara ilave yeni sorunları da beraberinde getirdiğini belirtti.

Gündoğdu; “Muhasebe sisteminin uluslararası platformdaki değişim ve gelişimi karşısında mali müşavirlik mesleğinin günümüz ihtiyaçlarına ve sistemine göre kendini eş zamanlı olarak kurum ve kuruluşlarla birlikte yenilemesi kaçınılmaz hale gelmiştir. İçinde bulunduğumuz muhasebecilik tanımlaması yerine; hızla artan teknolojiyle yeni elektronik muhasebeye, bunu yönlendiren ve çalıştıran mensuba da elektronik muhasebeci, elektronik mali müşavir olarak adlandırmayı da beraberinde getirebilecektir. Sosyal, ekonomik ve yapısal sorunlara ilave mesleki örgütlenme sorunlarınındahala çözülememesi çalışma şartlarını her geçen gün daha da güçleştirmektedir. Mükelleflerden tahsilat sorunu, mali müşavirlerin üzerindeki vergi yükü, beyan bildirim ve mevzuat sorunları, bölge bazlı, zaman esaslı ücret tarifesi, mücbir sebep hakkı sağlanmaması, beyan ve bildirim olmadan Mali Tatil hakkının olmaması, İş ve Ticaret Mahkemelerinde arabuluculuk hakkı verilmemesi, KOSGEB kredisi ve Yeşil Pasaport, emeklilikte yıpranma hakkı sağlanmaması kronikleşen sorunların sadece bir kısmıdır. Ayrıca; üst birlikteki temsil hakkının demokratikleşmesi, meslek içi etik kuralların yaşama geçirilerek haksız rekabetin önüne geçilmesi, ücret, mesleki itibar ve saygınlık kazandırıcı girişimlerin süratle yaşama geçirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda; Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin yaşadığı sorunların tespit edilerek, çözüm yollarının belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasına ihtiyaç bulunmaktadır” dedi.

 

 

Bu haber 599 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter