30 Mayıs 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Komisyonda ‘korkutan’ Istranca sunumu!
“Istrancalara girdiğimde gözlerim yaşarıyor” “Trakya’da tilki kalmadı”  “Laboratuvarda ardıç kuşu kakası üretecek duruma geldik” -
Kırklareli # 12 Haziran 2019 Çarşamba 07:53

TBMM’de Meclis Araştırması Komisyonu’nda bir sunum yapan Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Timur Ugan, Ardıç kuşlarının Trakya’yı terk ettiğini belirtip, sadece Ardıç kuşu kakasıyla yetişen Ardıç ağacının da artık yetişmediğini öne sürdü. Ugan; “O Istranca ormanlarına girdiğimde artık gözlerim yaşarıyor” dedi.

Haber Merkezi

TBMM’de hayvanların haklarının korunması ile hayvanlara eziyet ve kötü muamelelerin önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’nda bir sunum yapan Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Timur Ugan; “O Istranca ormanlarına girdiğimde artık gözlerim yaşarıyor” dedi.

Ugan sunumunda, Ardıç kuşunun kaçak avcılık nedeniyle bölgeyi terk ettiğine işaret ederek artık ardıç ağacının da yetişmediğini söyledi.

“TRAKYA’DA TİLKİ KALMADI”

Ugan’ın konuşması TBMM tutanaklarına şöyle geçti; “Trakya’yı en az benim kadar biliyorsunuz, bir tavşan en az 24 yavru yapar yılda, artık tavşan bulmak mümkün değil, tavşanın neslini tükettiler. Tilki, işte, av hayvanı, vurulması sirkülerle serbest hayvan olarak gözüküyor, zehirlerle, siyanürle, kürkünü almak için öyle bir kırım yaptılar ki Trakya’da tilki kalmadı. Ve tilki kalmayınca, kurt kalmayınca, yırtıcılar öldürülünce ne oldu? Domuz popülasyonunda patlama oldu, şimdi bütün çiftçi domuzdan şikâyet ediyor ve domuzları vuracak da yürekli avcılarımız maalesef yok. Bunun dışında, kaçak av inanılmaz boyutlarda, Orman Su Bakanlığının kayıtlı avcılarını kaçak avlanırken, yakaladığı yasaklı türleri vururken yakaladığı sayı 2018 yılında 6.972, bunların birçoğu kayıtlı avcı, kaçak avcı değil. Vurdukları hayvan sayısı 7.170 ortalama kesilen ceza 933 lira hayvan başına, savcılığa sevk edilen bir tek avcı yok”

“ISTRANCA ORMANLARINA GİRDİĞİMDE GÖZLERİM YAŞARIYOR”

Ugan şöyle devam etti; “Lapseki’de, anlatmıştım Sayın Başkanım, 2008 yılında, sanıyorum, üniversitede yaban hayatı teknikerliği bölümü açılmış. Benim haberim yoktu, geçen sene haberim oldu. Üç dönem mezun vermiş, çocukların hepsi pazarcılık yapıyor, işportacılık yapıyor, bir teki bakanlıkta iş bulamamış. Bu çocuklar yaban hayatta ilk yardımı da biliyorlar, ağaç korumayı da biliyorlar, hayvan korumayı da biliyorlar. Dört senelik üniversite mezunları, bir teki işe alınmamış. Bize toplu dilekçe gönderdiler –federasyona- değerlendirdik, konuştuk, “Bakanlığa taleplerinizi ileteceğiz.” dedik, dört seneden beri iletiyoruz, şimdi bir yeni mezun grubu daha gelecek, ne olur bilinmez ama rica ediyorum, ne olursunuz, Trakya’daki durumda, inanın, o Istranca ormanlarına girdiğimde artık gözlerim yaşarıyor. Ardıç kuşunu kaçırdık ya, ardıç kuşu. Ardıç kuşu o kaçak avcılar yüzünden, onların patlattığı silahlar yüzünden Trakya’yı terk etti, artık ardıç ağacı yetişmiyor. Çünkü yalnızca onun kakasıyla yetişen bir ağaç türü ardıç, Trakya’nın geleneksel ağacı. Şimdi, ardıç kuşu olmadığı için, kaçak avcılar tarafından yok edildiği için, kaçmak zorunda, göç etmek zorunda bırakıldığı için laboratuvarda ardıç kuşu kakası üretecek duruma geldik, üretmeye çalışmak durumuna geldik, onu da başaramadılar zaten. Yaban hayat felaket durumda”

Bu haber 808 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter