06 Haziran 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kofçaz projesinde sona gelindi
Kırklareli # 11 Temmuz 2019 Perşembe 07:12

“2 bin 40 dekar arazi suya kavuşacak”

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Gölsu projesi kapsamında Kofçaz-1 Göleti ve Sulamasının yüzde 95 seviyesinde tamamlandığını belirtti.

Tarım, içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya yönelik çalışmalarını sürdüren DSİ tarafından son dönem yatırımları hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlemektedir” dedi.

“2 BİN 40 DEKAR ARAZİ SUYA KAVUŞACAKTIR”

Genel Müdür Aydın; “Bu kapsamda Kırklareli Kofçaz-1 Göleti ve Sulaması yüzde 95 seviyesinde tamamlandı. Çalışmalarda sona yaklaşılan Kırklareli Kofçaz-1 Göleti ve Sulaması işi kapsamında 2 bin 40 dekar zirai arazi suya kavuşacaktır. İş kapsamındaki imalatlar tamamlanmış olup, sistemtestlerden sonra sulamaya hazır hale getirilecektir” dedi.

BÖLGE İNSANINA EK GELİR SAĞLANACAK

Temelden yüksekliği 26,66 metre ve 544 bin metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak Kırklareli Kofçaz-1 Göleti ve Sulamasının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verimin artacağını hem de yörede ürün çeşitliliğinin sağlanacağını ifade eden Aydın, projenin tamamlanması ile birlikte 2019 birim fiyatları ile ülke ekonomisine 846 bin 137,00 TL/yıl katkı sağlanacağını belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber 707 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter