06 Haziran 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Kadın Üniversiteleri’ tepkisi!
Lüleburgaz # 11 Temmuz 2019 Perşembe 07:11

“Böyle bir girişim Türkiye için çıkmazdır”

Haber Merkezi

Türkiye'de Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulması planına Vatan Partisi Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’ndan tepki geldi.

Vatan Partisi Lüleburgaz İlçe Başkanı Şaban Kızıltan yaptığı yazılı açıklamada; “Cumhuriyet Devrimi ile aydınlanmış Türkiye’nin ve özgürleşmiş Türk kadınının Kadın Üniversitelerine ihtiyacı yoktur" dedi.

İlçe Başkanı Kızıltan, Vatan Partisi’nin kadın kolları ‘Öncü Kadın’ olarak “Üniversiteli Kadını Kafese Koyamazsınız” kampanyası başlattıklarını belirterek; “Edirne’den Ardahan’a Türkiye’nin dört bir tarafındaki kadınları ayağa kaldıracak, Kadın Üniversitelerini açtırmayacağız. Partimize üye olsun olmasın bütün kadınları mücadeleye çağırıyoruz. Başta kadın örgütleri olmak üzere bilim dünyası örgütlerini, iş dünyası örgütlerini, gençlik örgütlerini, meslek odalarını, demokratik kitle örgütlerini birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.” dedi.

“ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESNE AYKIRI”

Türkiye, Atatürk Devrimleri ile birlikte kadın-erkek ayrımının ortadan kaldırıldığı büyük sıçramayı yaşadığını ve 21. yüzyılda kadına ayrı bir eğitim alanı açmanın hiçbir gerekçesi olmadığını belirten Kızıltan şöyle devam etti; “Cumhuriyet Devrimi ile aydınlanmış Türkiye’nin ve özgürleşmiş Türk kadınının Kadın Üniversitelerine ihtiyacı yoktur. Türk kadını bu topraklar üzerinde onurlu ve başı dik bir biçimde erkeklerle birlikte yaşayabiliyor, okuyabiliyor, çalışabiliyor. Toplumu kadın ve erkek diye ortadan ikiye bölemez, kadınla erkek arasına duvar öremezsiniz. Üniversiteli kadını kafese koyamazsınız. Uyarıyoruz, böyle bir girişim Türkiye için çıkmazdır. AK Parti, çıkmazı temsil etmekte ve dayatmaktadır. Kadın Üniversiteleri, Anayasanın eşitlik ilkesine de açıkça aykırıdır. Vatan Partisi olarak, Cumhurbaşkanlığı ve YÖK böyle bir girişimde bulunursa konuyu yargıya taşıyacağımızı ve Danıştay’a iptal davası açacağımızı ilan ediyoruz. Bağımsız Cumhuriyet Yargısına güveniyoruz”

Bu haber 471 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter