06 Haziran 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Kötü tıraş’ faciası yaşamamak için!
Lüleburgaz # 11 Temmuz 2019 Perşembe 07:34

Uğurcan KARAOĞLU

Lüleburgaz’da erkek kuaförlüğü yapan Ömer Kaptan, kuaförlükle ilgili merak edilenleri ve işin püf noktalarını Görünüm okurları için yanıtladı.

Lüleburgaz’da gençlerin en çok tercih ettiği erkek kuaförlerinden biri olan Ömer Kaptan’a mesleği ile ilgili 11 soru yönelttik.

Yaklaşık 11 yaşında mesleğe başladığını ve 22 yaşında kendi işyerini açtığını söyleyen 26 yaşındaki Ömer Kaptan, bu mesleği neden tercih ettiğini, iyi bir erkek kuaförü nasıl olunduğunu, iyi bir saç modeli ve tıraşının püf noktalarını, erkek kuaförlerinde en çok konuşulan konuları ve en çok tercih edilen saç modellerini anlattı.

NEDEN KUAFÖRLÜK?

-Küçük yaşlarda başladım mesleğe. Çalıştıkça her geçen gün sevmeye başladım. Hala işimi severek yapıyorum. Hizmet sektörü zor olduğu için, işi sevmeden yapmanın zor olduğunu düşünüyorum.” dedi.

BİR KUAFÖRÜN İYİ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

-Tavsiyem, tavsiye üzerine bir berber tercihi yapılmalıdır. Bunu tıraş olmadan anlamak ilk etapta zordur. Herkesin başına bir ‘kötü tıraş’ faciası gelmiştir.

TERCİH KUAFÖRE Mİ BIRAKILMALI?

-Müşteri ile kuaförün birlikte karar vermelerinin daha iyi olduğunu düşünüyorum.

İYİ BİR SAÇ TIRAŞININ PÜF NOKTALARI

-Müşterinin yüz anatomisi ile alakalı bir model belirlenmelidir. Her model herkese yapılmamalıdır.

KUAFÖR İLE MÜŞTERİ İLİŞKİSİ NASIL OLMALI?

-Uzun vadeli bir görüşme olması için ve müşteri devamlılığı sağlanması için, iyi bir diyalog ve güzel ahlak ile olması gerekir. Bunlara dikkat edilmesi önemlidir.

BİR KUAFÖRÜN İYİ OLDUĞUNU NE BELİRLER?

-Müşteri portföyü ve sürekliliği göz önüne alınmalıdır.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN SAÇ MODELLERİ NELER?

-Günümüzde en çok tercih edilen saç modelleri yanlar kısa üstler uzun olan İtalyan modelleri oluyor fakat kişiye özel kestiğim kişiselleştirilmiş modellerim daha çok tercih ediliyor.

FİYATLAR NASIL?

-Fiyatlar daha yüksek olabilir. İş yerlerinde olan kalite standartlarına göre değişmelidir. Her yerde aynı fiyat olmamalıdır. El elden üstündür.

KUAFÖRLÜĞÜN ZOR YANLARI NELER?

-Uzun çalışma saatleri ve sürekli ayakta olmak bu işin dezavantajlarından biri. Kuaförlük yapmak isteyen birinin işe erken yaşta başlaması daha iyi olur. Bir de çok sabırlı olmaları lazım. Çünkü kuaförlük meyvesini biraz geç verir ama sabırlı oldular mı 4 mevsim meyve vermeye başlar. Bu işin en güzel yanlarından biri ise yeni insanlar tanımak.

MÜŞTERİLER NE KONUŞUR?

-Genellikle futbol, siyaset ve gündemle alakalı konular en çok konuşulur. Popüler Kültür konuşmaları yer alır.

NE SIKLIKTA SAÇ TIRAŞI OLUNUR?

-Kısa saçlarda en fazla 1 ayı geçmemelidir. Uzun model tercih edenler ise 2 ay içerisinde imajlarını tazelemelidir.

“USTAM KIRKLARELİ’DE”

Kırklareli’de kuaförlük mesleğini devam ettiren Kurtuluş Karakahya’nın ustası olduğunu söyleyen İğneadalı Ömer Kaptan, işyerinde sadece randevu ile çalıştığını, merak eden ve saç kestirmek isteyen kişilerin randevu alması gerektiğini 7den 70’e herkesi tıraş ettiğini söyledi.

Bu haber 1734 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter