23 Ocak 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Zihinleri zorlayan şampiyona başladı
Lüleburgaz Belediyesi ile Türkiye Briç Federasyonu işbirliği ile düzenlenen ve 600 briç sporcusunun katıldığı “Briç Şampiyonası”  Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi’nde gerçekleştirildi. Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli’nin açılışını yaptığı şampiyona 25 Temmuz Perşembe gününe kadar sürecek. Takım halinde gerçekleşen şampiyonada, takımlar 1’inci olabilmek için kıyasıya mücadele verecek.
Lüleburgaz # 22 Temmuz 2019 Pazartesi 07:41

Yağız Doruk KAYA, İlayda GEZGİN

Türkiye’nin her yerinden gelen Briç sporcuları 20-25 Temmuz tarihleri arasında eleme yolu ile yarışacakları briç şampiyonası için Lüleburgaz’a geldi. LYFA’da başlayan ve Perşembe gününe kadar şampiyonada yarışmacılar birinci olabilmek için zihinlerini zorlayacak.

“BRİÇ SOSYAL BİR OYUN”

Briç yarışmacılarından Nazlı Metin briç sporunun hak ettiği yerde olmadığını söyleyerek, “Briç hakkettiği yerde değil, erken yaşta bu spora başlayan kişiler düşünmesini ve sosyal hayatını geliştirmesine yardımcı olur. Alzheimer gibi günümüzde büyük sorun olan hastalıklarında önüne geçmesinde yardımcı olmakta. Akıl sporu olduğu için kişinin sürekli düşünmesini sağlar. Çoğu kesin Briç sporuna iskambil oyunu olduğu için kumar gözü ile bakmakta. Kahvehanelerde oynanan kağıt oyunları ile karşılaştırılmamalıdır. Bu sporda sosyal olarak ulaşamadığımız insanlar ile aynı masaya oturma şansı fırsatı sunmakta. 20 sene önce bilgiye ulaşmak zordu artık kaynaklar var. Kendi kendimize briç sporunu öğrenme imkanımız var” diye konuştu.

ÜNLÜ TAKIMLARDA YER ALDI

LYFA’da düzenlenen turnuvada  en az 6 en fazla 10 kişiden oluşan toplam 80 takım yer alıyor. 25 Temmuz Perşembe gününe kadar sürecek turnuvada Datça, Adalar, Jeofizik gibi ünlü briç takımları da bulunuyor.

BRİÇ SPORU HAKKINDA

Çoğu birey tarafından kumar gözüyle bakılan Briç sporunun kumarla ilişkisi olmayıp bu alanda bu spor ile ilgilenen kişiler lisanslı oyuncu olabilmekte. Tamamıyla kişinin zihinsel ve düşünsel yönünü ilgilendiren bir oyun.

 

 

 

 

 

Bu haber 1220 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter