02 Aralık 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Başkandan ‘çevre’ raporu!
Eski çöplük ne durumda? Gençlik Parkı’na düzenleme ve ücretsiz internet… “Kent ormanına ihtiyacımız var”
Lüleburgaz # 09 Ekim 2019 Çarşamba 07:31

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, eski çöplük alanında yapılması planlanan rekreasyon alanından Gençlik Parkı’nda yapılacak düzenlemelere, Tospağa Dere’nin kente kazandırılmasından temalı parklara kadar pek çok projeyi Görünüm Gazetesi’ne anlattı. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2.8 metrekareyle dünya standartlarının oldukça altında olan Lüleburgaz’da bu oranı artırmak istediklerini söyleyen Gerenli; “Vatandaşa düşen yeşil alan miktarı çok az. Bunun 6 metrekareden daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Bunu artırmak için çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz Belediyesi’nin 2024-2024 Stratejik Planı’nda en fazla bütçe ayrılan alan “İklim ve kaynak dostu uygulamalarla sürdürülebilir bir çevre sunmak” başlığı altındaki çevre yatırımları oldu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kişi başına düşen yeşil alan miktarı en az 9 metrekare olması gerekirken Lüleburgaz’da bu oranın 2.8 metrekare olması üzerine Lüleburgaz Belediyesi 2020-2024 Stratejik Planı çerçevesinde çevre yatırımlarına toplam 453 milyon 101 bin 220 TL bütçe ayıracak.

Henüz ilgili mercilerin onayında olan ve Lüleburgaz Belediye Meclisi’nden geçen stratejik plan doğrultusunda kente 17 adet yeşil alan, Tospağa Deresi Rekreasyon alanı, eski çöplükte rekreasyon alanı ve Atatürk Kent Ormanı gibi kapsamlı projelerin kazandırılması planlanıyor.

Kişi başına düşen yeşil alan miktarının oldukça az olduğunu vurgulayan başkan Gerenli de bu kapsamda yaptıkları ve gerçekleştirmek istedikleri projeleri sadece Görünüm Gazetesi’ne anlattı.

“ÖNCE ANKET YAPTIK”

Gerenli, stratejik planı hazırlamadan önce Lüleburgaz’ın ihtiyaçlarını belirlemek için vatandaşlarla ve kent paydaşlarıyla anket çalışması yaptıklarını söyledi.

Anket sonucunda başlıca sorunların temizlik, yeşil alan, trafik ve otopark sorunu olduğunu söyleyen Gerenli; “Çok objektif şekilde veri almaya çalıştık. 2 binin üzerinde vatandaşımızla görüştük. Sonuç olarak Lüleburgaz’ın öncelikli çözüm isteyen sorunları arasında birinci sırada ‘temizlik’ sorunu oldu. Daha iyi bir şekilde çözülmesi için bu yolda kat ettiğimiz mesafeyi görüyoruz. İkincisi yeşil alanlar. Üçüncüsü de trafik ve otopark sorunu” dedi.

“YEŞİL ALAN MİKTARI ÇOK AZ”

Lüleburgaz’da kişi başına düşen yeşil alan miktarının oldukça düşük seviyede yer aldığını söyleyen Gerenli, “Yeşil alanlar çok ciddi bir sorun. Lüleburgaz’da vatandaşa düşen yeşil alan miktarı çok az. Bunun 6 metrekareden daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Bunu artırmak için önümüzde Lüleburgaz’ın coğrafi haritası var. Lüleburgaz’ın imar planı hakkında çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda belediyemize ait yeşil alanların hepsini değerlendirmeye çalıştık” diye konuştu.

17 AYRI NOKTADA 56 BİN METREKARE

Gerenli, bu kapsamda çalışmalarını yeşil alanlara odakladıklarını söyleyerek; “Yaklaşık olarak 56 bin metrekarelik bir alan tespit ettik 17 ayrı noktada. Ekonomik şartlar nedeniyle bunların hepsini bir anda yapma imkanı yok. İhtiyaç olan bölgelere, örneğin Yılmaz mahallemiz en çok ihtiyaç duyan yerlerdendi. Oraya öncelikli olarak başladık. Artık yapım aşamasına geldi. Onunla birlikte bir hobi bahçesi, iki tane daha yeşil alan yapacağız. Şu anda Sevgi mahallesi bölgesinde yapılmaya başlandı. Biri çocuk oyun gruplarının daha çok olduğu ve diğeri de spor alanlarının olduğu, diğer taraf da hobi bahçelerinin olduğu alan. Önümüzdeki dönem sayıyı daha da artıracağız” ifadelerini kullandı.

TEMALI PARKLAR GELİYOR!

Gerenli, kente kazandırmayı planladıkları 17 ayrı yeşil alandan 4’ünün bu yıl sonuna kadar tamamlanacağını söylerken temalı park müjdesi de verdi.

Gerenli, “Özellikle önümüzdeki dönemde temalı parklar üzerinde yürümek istiyoruz. Bu temalı parkların içerisinde çeşitli doğa parkı, hayvan sevgisini artırmak için hayvan dostu parklar ve trafik eğitim parkı gibi projelerimiz var” şeklinde konuştu.

GENÇLİK PARKI’NA ÜCRETSİZ İNTERNET

Yeşil alanla birlikte kent içindeki spor alanlarını da artırmayı hedeflediklerini kaydeden Gerenli, bu doğrultuda halı saha ve tenis kortları yapımının da stratejik plan içerisinde yer aldığını vurguladı. Gerenli, yıllardır atıl bir durumda kalan ve gerektiği şekilde kullanılamayan Gençlik Parkı’na da bu dönemde önem vereceklerini söyledi.

Gerenli, yaptıkları anket çalışmalarında özellikle gençlerin Gençlik Parkı’na ücretsiz Wİ-Fİ istediklerini söyleyerek, bu konuda çalışma başlatacakları müjdesini verdi.

Gençlik Parkı’nda ücretsiz Wİ-Fİ dışında düzenlemeler de yapacaklarını belirten Gerenli, “Ne yazık ki Gençlik Parkı uzun yıllar atıl kaldı. Şu anda Gençlik Parkı’nın yeni dönemde işletme ihalesini yapmadan önce orayı tekrar düzene sokacağız. Havuz ve çevresindeki kafeteryayı düzene sokacağız. Ücretsiz Wİ-Fİ hizmeti sunacağız. Gençlerimiz bunu çok istiyor. Wİ-Fİ diğer belediye alanlarında da olacak ama Gençlik Parkı’nda çok büyük istek var. Kongre Meydanı’ndan önce Gençlik Parkı’nda çok ciddi bir talep var. Gençlerimiz ve diğer insanlarımız Gençlik Parkı için çok ciddi taleplerde bulunuyor. Anketlerimizde bunu gördük. Bu şekilde yeşil alanlar yolunda ilerleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“KENT ORMANI KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

Gerenli, Lüleburgaz’da 17 ayrı noktada 56 bin metrekare alandan ayrı olarak Atatürk Kent Ormanı, Tospağa Dere Rekreasyon alanı ve eski çöplükte yapılması planlanan rekreasyon alanı hakkında da önemli bilgiler verdi.

Gerenli; “Daha önceden hep söylemiştim. Tekrar tekrar söylüyorum. Lüleburgaz’a kent ormanı kazandırmak istiyoruz. Atatürk Kent Ormanı olacak. Sakızköy Korusu şehrimize çok uzak. Bizim gerçekten bir kent ormanına ihtiyacımız var. Bunun için yoğun bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

“ESKİ ÇÖPLÜK BAKANLIK ONAYINDA”

Eski çöplükte yapmayı planladıkları rekreasyon alanı projesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayında olduğunu söyleyen Gerenli, bakanlıktan onay gelir gelmez çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Gerenli; “Önümüzdeki yıllarda Lüleburgaz gelişime devam ettiği sürece Tospağa Dere Bölgesi’nde gidiş-dönüş rekreasyon alanı, sporla ilgili alanlar yaratacağız. Çöplükle ilgili sözümüz vardı. Şu anda çöplükle ilgili 22 bin metrekare orası. Bunlar 56 bin metrekare yeşil alandan ayrı. Çöplük alanının projesi hala Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Projenin onayını bekliyoruz. Proje onaylandıktan sonra orayla ilgili çalışmalara başlayacağız” dedi.

Gerenli, yapacakları çalışmalarla birlikte Lüleburgaz’da kişi başına düşen yeşil alan miktarını 6 metrekareye çıkarmayı hedeflediklerini ve ilerleyen süreçlerde daha da yükseğe çıkaracaklarını söyledi.

 

Bu haber 2733 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter