20 Ocak 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
 ‘Yağdanlık’ tepkisi…
“El kaldırıp indirmeye gelmedik”
Lüleburgaz # 09 Ekim 2019 Çarşamba 07:33

Lüleburgaz Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Kemal Pektaş’ın, AK Parti grubunun su indirim talebine ilişkin, “Popülizmle halka yağdanlık yaparak varılacak hiçbir yer yok. Onlar mecliste onu yaptılar” açıklamasına AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Sedat Demir’den sert tepki geldi. Demir, meclise el kaldırıp indirmeye gelmediklerini belirterek; “Onlardan olmayan önerilerin mecliste ‘Güçlü biziz, haklı da biz olacağız’, ‘Biz çoğunluktayız’ anlayışıyla uygulandığını tüm kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” dedi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

CHP’nin önceki gün gerçekleşen halk toplantısında söz alan CHP’li meclis üyesi Kemal Pektaş’ın, su faturalarına indirim talep eden AK Parti grubuna yönelik, “Popülizmle halka yağdanlık yaparak varılacak hiçbir yer yok. Onlar mecliste onu yaptılar. Siyasi bir söylemde bulundular aslında” açıklaması siyaset sahnesinin ısınmasına neden oldu.

Pektaş’ın açıklamasına sert tepki gösteren AK Parti Grup Başkanvekili Sedat Demir, zehir zemberek açıklamada bulundu.

“MİLLETİN İHTİYACI”

Demir, AK Parti grubu olarak Lüleburgaz halkının iradesinin tecelli ettiği Lüleburgaz Belediye Meclisi’nde, Lüleburgazlılara iyi hizmet verebilmek için çalışma içinde olduklarını söyledi.

Demir, “Bu çerçevede çalışmalarını aylar önce grup arkadaşlarımız ile yapmış olduğumuz çalışma sonucunda ortaya çıkardığımız su bedellerindeki indirim talebinin Lüleburgazlı vatandaşlarımızın talebi olarak orada bulunma sebebimiz olan milletin ihtiyaç ve beklentilerini dile getirdik” diye konuştu.

“AKADEMİYE AYRILAN MALİYETİN YÜZDE 10’U”

Demir, meclise getirdikleri su indirimi teklifinin her seçmen kitlesinin beklentisi olduğunu belirterek, yapılacak su indirimlerinin Lüleburgaz’daki akademilerin yapımına ayrılan maliyetin yüzde 10’una denk geldiğini söyledi.

Demir; “Çalışmamızı meclis gündemine sunduğumuzda bu talebin reddedileceğini değil kabul göreceğini umduk. Çünkü Lüleburgazlıların yararına olan ve belediye bütçemizde bir akademinin yapımına ayrılan bedelin yüzde 10’una denk geliyor. Biz bu bedelin Lüleburgazlı vatandaşlarımızdan mahrum bırakılmayacağına inandık” dedi.

‘GÜÇLÜ BİZİZ, HAKLI BİZİZ’ ANLAYIŞI

Demir, Pektaş’ın açıklamalarının kabul edilemez olduğunu söyleyerek, “Dün bazı arkadaşlarımızın açıklamasından anlıyoruz ki kendilerinden olmayan önerilerin zaten ‘Güçlü biziz haklı da biz olacağız’, ‘İstediğiniz kadar haklı olun, biz çoğunluktayız’ anlayışıyla uygulandığını tüm kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” diye konuştu.

“MECLİSTE DEĞİL PARTİDE KONUŞUYORLAR”

Demir, Pektaş’ın su faturalarına ilişkin açıklamayı Lüleburgaz Belediye Meclisi yerine, CHP’nin halk toplantısında yapmasına da tepki gösterdi.

Demir, “Milletten aldıkları iradeyi, milletin meclisinde konuşarak belirtmesi gereken meclis üyelerinin, meclis salonunda değil parti toplantılarında bu açıklamaları yapmaları kendi seçmen kitlesi dahil, alınan bu kararda ne kadar haksız olduklarını söylemeleri meclisin kalan çalışma süresi içerisinde fazlaca karşılaşmak istemediğimiz durumdur” dedi.

“SİYASİ OLGULARI ENTGERE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Su indirimi taleplerinin kesinlikle siyasi olmadığını söyleyen Demir; “Kimi bazı meclis üyesi arkadaşlarımızın bizi suçladığı olayın siyasi olduğunu belirten vatandaşın hakkı yerine kişilerle siyasi olguları entegre etmeye çalışmalarını kınıyoruz. Bu güne kadar AK Parti grubu olarak meclis gündemine gelen taleplerin yüzde 80’ine evet oyu verdik. Doğru ve güzel her işte siyasi çıkar beklentimizin olmadığının göstergesini istiyorlarsa geçmiş meclis kararlarına bakmalarını öneririz. Tüm komisyon ve meclis çalışmalarında aynı tavır ve erdemle doğruya doğru yanlışa yanlış tavır sergilemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

AK Parti grubu olarak doğru ve güzel işlerde Lüleburgaz Belediyesi’nin yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Demir, “Ancak vatandaşlarımızın yanında olmayan, haksız, adaletsiz hiçbir işin içinde olmayacağımızı belirtiyoruz” dedi.

“EL KALDIRIP İNDİRMEYE GELMEDİK”

Demir, CHP’li meclis üyelerinin Lüleburgaz Belediye Meclisi’ndeki kararları sorgulamadan onayladığını ima ederek; “Oraya iradesini belirtmeye gelen meclis üyesi arkadaşlarımızın dışında el kaldırıp indirmeye gelmediğimizi hissettirdiğimiz için parti grubumuz olarak doğru işlerin içersinde olduğumuzdan bir kez daha emin olduk” diye konuştu.

SU İNDİRİMİ SİYASETE ALET EDİLEMEZ

Demir konuşmalarını şöyle tamamladı; “Lüleburgaz’a yapılacak su indirim konusunun siyasi ve şahsi duruma indirerek politiğe edilmemesi için CHP grubuna teklifimizdir. Buyurun bu veya buna benzer su indirim oranlarında indirim teklifinizi getirin, parti grubumuz olarak sonuna kadar CHP önerisini destekleyeceğiz. Kendilerine tekrar hatırlatmak isteriz. Seçim bitmiştir. Sizin gibi olmayan, sizinle aynı görüşte olmayan herkesin belediyesisiniz. Bu anlamda kimden geldiğinin önemi olmadan iyi yapılan işlerde destekçi olmanızı önerir, bu konunun siyasi malzeme olarak değil, teknik ve adil olarak değerlendirilmesi için Lüleburgaz halkının ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

Bu haber 3724 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter