07 Temmuz 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
İlk 6 ay sadece anne sütü
Lüleburgaz # 09 Ekim 2019 Çarşamba 07:36

Metin KARAKUŞ

Babaeski Devlet Hastanesi’nde, anne ve anne adaylarının katılımı ile “Ulusal Emzirme Haftası” kutlandı.

Anne ve anne adaylarını bir araya getirerek anne sütünün önemine vurgu yapmak ve direkt birbirleri ile etkileşimlerini sağlamak amacıyla hastane yemekhanesinde düzenlenen etkinliğe Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Erkan Yıldırım, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Ayçin Uğur, Başhekim Dr. Hakan Azatçam,  hastane yöneticileri, gebe okulu katılımcıları ve sağlık personelleri katıldı.

Etkinlikte konuşan  Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Ayçin Uğur, anne sütünün önemini belirterek, “Yaşamlarının ilk 6 ayında bebeklerimize sunabileceğimiz en ideal besin maddesi sadece anne sütüdür” dedi.

 Başhekim Yardımcısı Çocuk Hastalıkları Uzman Hekimi Murat Demir ise, anne sütü almanın bebek ve anne açısından faydalarına dikkat çekti.

Demir; “Anne sütü alan bebeklerin ileri yaşamlarında obez veya kilolu olma olasılığı daha düşüktür. Emmenin yarattığı anne-bebek bağı bebeğin zeka gelişimini destekler. Bebeği hastalıklara karşı korur. Bebek için hem içerdiği besin maddeleri hem de kolay, temiz ve pratik olması nedeniyle idealdir. Konuşma problemleri daha az görülür. Emzirmenin anne yönünden yararlarını ise şöyle sıralayabiliriz. Emzirme, ekonomik, kolay, anne ve bebek için uygun bir işlemdir. Anne-bebek bağının kurulması, güven duygusu gelişmesi ve annede strese karşı tolerans gelişmesini sağlar. Annenin sindirim sistemi iyi çalışır, besin emilimi artmıştır. Araştırmalar emzirmenin menopoz öncesi kanserler ve meme kanserlerine karşı koruyucu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bebekler hiçbir kısıtlama yapılmaksızın her istediklerinde emzirilmelidir. Anne sütünün bol ve devamlı olması için bu önemlidir. Bu nedenle anne ve bebeğin 24 saat bir arada olması sağlanmalıdır. Yeni doğmuş bir bebeğin sadece 3 ihtiyacı vardır. Bunlar; annesinin kollarındaki sıcaklık, annesinin memesinden gelen besin ve annesinin yanında olduğunu bilmekten gelen güvenliktir ama emzirme hepsini birden karşılar” dedi.

Bu haber 1586 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter