13 Ağustos 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Mahkeme 14 Kasım’da!
“Hukuki değil siyasi”
Lüleburgaz # 08 Kasım 2019 Cuma 07:54

CHP Lüleburgaz İlçe eski başkanı Özgür Kaya ve o dönemin kadın ve gençlik kolları yöneticilerinin de aralarında olduğu 10 CHP’li için 2016 yılında Ankara Garı patlamasına karşı yaptıkları “Teröre lanet” yürüyüşü hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri” suçlamasıyla açılan dava 14 Kasım’da Lüleburgaz Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Dönemin ilçe başkanı Özgür Kaya, “PKK terör örgütünü protesto etmek, şehitlere sahip çıktığımızı göstermek için ellerimizde Türk bayraklarıyla trafiğe kapalı alanda tüm seçilmişlerin katılımıyla yapılan bu basın açıklaması dünyanın hiçbir yerinde suç değildir” dedi. 

Tansu Edip GÖKBUDAK

CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nın 2016 yılında Ankara Tren Garı’ndaki patlama sonrasında yaptıkları “Teröre lanet” yürüyüşü hakkında Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri” suçlamasıyla dava açmasının yankıları sürüyor.

Haklarında dava açılan ve 14 Kasım’da Lüleburgaz Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak aralarında dönemin ilçe başkanı Özgür Kaya’nın da bulunduğu 10 CHP’li yönetici konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen basın açıklamasında CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Aziz Üstünalp de açılan davayı kınadı.

“PKK’YI PROTESTO ETTİĞİMİZ YÜRÜYÜŞ…”

Konuya ilişkin basın açıklamasını okuyan CHP Lüleburgaz eski İlçe Başkanı Özgür Kaya, suçlandıkları “kanuna aykırı” yürüyüşün terör örgütü PKK’ya karşı yapıldığını söyledi. Kaya, “2016 yılında PKK terör örgütünün yaptığı bombalı saldırıyı protesto etmek amacıyla yaptığımız basın açıklaması ve Türk bayraklarıyla yaptığımız yürüyüş hakkında o dönemin ilçe yönetimi, kadın ve gençlik kollarına açılan bu davayı esefle kınıyoruz” diye konuştu.

“SUSTURMAK VE SİNDİRMEK İÇİN AÇILIYOR”

Kaya, yürüyüşün yapıldığı tarihin Mart 2016’da olduğunu ve davanın da geçtiğimiz Temmuz ayında açıldığını söyleyerek, “Olaydan tam 3.5 yıl sonra ve İstanbul seçimlerinin hemen ardından tüm Türkiye’de açılmaya başlanan bu davalar hukuki değil, siyasidir. Bu davayı İstanbul ve Lüleburgaz seçimlerinde partimizin kazandığı büyük başarılara karşı bizleri susturmak ve sindirmek için açılan davalar olarak görmekteyiz” dedi.

“PKK’YI PROTESTO ETMEK SUÇ DEĞİLDİR”

Kaya, yaptıkları yürüyüşte terör örgütü PKK’yı ellerinde Türk bayraklarıyla protesto ettiklerini ve yürüyüşü trafiğe kapalı alanda yaptıklarını belirtti. Kaya, “PKK terör örgütünü protesto etmek, şehitlere sahip çıktığımızı göstermek için ellerimizde Türk bayraklarıyla trafiğe kapalı alanda tüm seçilmişlerin katılımıyla yapılan bu basın açıklaması dünyanın hiçbir yerinde suç değildir, suç kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

“TERÖRÜN KARŞISINDA DİMDİK DURUYORUZ”

Kaya konuşmasını şöyle tamamladı; “CHP dün olduğu gibi bugün de terörün karşısında dimdik durmakta, milletçe birlik ve beraberliğimizin sembolü olan şanlı Türk bayrağımızı da yere düşürmeme konusunda kararlıdır. Bizler Cumhuriyet’i kuran CHP’nin yöneticileri ve üyeleri olarak bu bayrağa ve bu vatana sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu ve bunun gibi davalar ve hukuksuz uygulamalar karşısında asla geri adım atmayacak ve taviz vermeyeceğiz.”

Bu haber 2081 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter