13 Ağustos 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Atalık buğdayı’ Trakya’ya geri dönüyor!
Alacaoğlu köyünde 3 yıldır siyez buğdayı ekimi yapan Raşit Şişman, 140 dönümlük alanda sözleşmeli olarak atalık buğdayı üretimine başladı. Binlerce yıllık atalık buğdayının yeniden Trakyalıların sofralarına girmesinden mutluluk duyduğunu belirten Şişman; “İzmir Büyükşehir Belediyesi bugün  500 dönüm alanda atalık buğday ekmeyi hedefliyor. Bizler tek başımıza Trakya’da bugün 140 dönüme ulaştık” dedi.
Lüleburgaz # 08 Kasım 2019 Cuma 06:59

Çınar TÜRKMEN

Alacaoğlu köyünde 3 yıldır siyez buğdayı ekimi yapan Raşit Şişman, 140 dönümlük alanda sözleşmeli olarak atalık buğdayı üretimine başladıklarını belirterek, atalık buğdayını daha geniş alanlarda yeniden Trakya topraklarına kazandırmanın büyük mutluluğunu yaşadığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer ile birlikte 5 Kasım Salı günü Menemen ilçesinde düzenlenen Karakılçık Buğdayı Ekim Şenliği’ne katılan Raşit Şişman, atalık Karakılçık buğdayını yeniden tarıma kazandırmak için orada da önemli bir adım atıldığını söyledi.

Bundan sonraki hedeflerinin ata buğdayının Trakya mutfağına girmesini sağlamak olduğunu belirten Raşit Şişman, Trakya’da da ‘yeniden ata Buğdayı’ diyerek çalışmalara başladıklarını belirtti.

Çalışmalarında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile dayanışma içinde olduğunu belirten Raşit Şişman; “Trakya ve İzmir halkının sağlıklı gıda tüketmesi için atılan bu adımların meyvelerinin birkaç yıl içerisinde alınacağını düşünüyoruz” dedi.

İlk etapta ektikleri ata buğdayının Temmuz ayında hasadını yaptıklarını belirten Şişman, dönüm başına 230 kilogram ürün elde edilebileceğini ve çıkan ürünü ekmeklik buğdayın 2 katı fiyatına geri alacaklarını söyledi.

“TEK BAŞIMIZA 140 DÖNÜME ULAŞTIK”

Ata buğdayının ekim alanlarının yaygınlaşmasını istediklerini belirten Şişman şöyle konuştu; “Dışarıdan takviye olmadığı için yağmur ve hava şartlarına göre verim değişiyor. Biz bu buğdayı 2 katı fiyatına geri alım yapacağız. Geri alım garantili. Buğday 1,3 TL ise biz 2,6 TL’ye geri alım yapacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi bugün  500 dönüm alanda atalık buğday ekmeyi hedefliyor. Bizler tek başımıza Trakya’da bugün 140 dönüme ulaştık. Üretimin yaygınlaşmasıyla kısa sürede Trakya’da da sofralara Siyez ve Karakılçık gibi türlerden üretilen makarna, tarhana, kesme ve bulgur sofralara girmeye başlayacaktır”

Şişman, atalık buğdayı Lüleburgaz’da bazı fırınlara vermeye başladıklarını ve birkoyvarorada.com adresinden satışını da yaptıklarını söyledi.

 

Bu haber 2489 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter