20 Ocak 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Bize yakışıyor!
Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıl dönümü büyük bir coşkuyla kutlandı. Renkli görüntülere sahne olan kutlamalarda 97 yıl öncesinin kıyafetleri ve gazeteleriyle meydana çıkan küçük çocuklar, Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşunu müjdeledi. Büyük bir heyecanla seyreden kutlamalar Kongre Meydanı’ndaki çeşitli gösterilerle sona erdi.
Lüleburgaz # 09 Kasım 2019 Cumartesi 09:24

Tansu Edip GÖKBUDAK-Uğurcan KARAOĞLU

Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtulduğu 8 Kasım’ın 97’nci yıl dönümü kutlamaları büyük bir coşkuya sahne oldu. Yeni Tören Alanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreniyle başlayan kutlamalara 7’den 70’e binlerce Lüleburgazlı akın etti. Ellerinde Türk Bayraklarıyla alana gelen Lüleburgazlılar kutlamaları coşkuyla izledi.

97 YIL ÖNCESİNDEN HABER VERDİLER

Şiirlerin okunmasının ardından ise alana 1920’li yıllara ait kıyafetleri giyip ellerinde o dönemin gazetesini taşıyan çocuklar çıktı. Çocuklar “Yazıyor, yazıyor. Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşu yazıyor” şeklinde bağırarak eskitilmiş “Kurtuluş” gazetelerini vatandaşlara dağıttı. Çocuklar vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

ÇAYCI HÜSEYİN ÇAY DAĞITTI

Çocukların alanı terk etmesinin ardından ise büyük kortej yürüyüşü başladı. Lüleburgaz’da faaliyet gösteren okullar, kamu kurumları, STK’lar, dernekler ve odalar sırayla tören yürüyüşü gerçekleştirdi.

Kortej yürüyüşünde Lüleburgaz Lokantacılar Odası protokole yemek dağıtırken, Lüleburgaz Kahveciler Odası da çay ikramında bulundu. Çayları Çocuklar Duymasın dizisindeki çayı Hüseyin’e benzerliğiyle tanınan Lüleburgazlı çaycı Hüseyin ikram etti. Öte yandan Lüleburgaz Kadın Trompet ekibi de hem farkındalık yaptı hem kutlamalarda büyük coşku ortaya çıkardı. LÖSEV haftası kapsamında yüzlerine maske takan kadınlar büyük ilgi gördü. 

TARAFTAR GRUPLARI TEK YÜREK

Kahveciler Odasının ardından ise Lüleburgaz’daki Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin taraftar grupları yürüyüşe katıldı. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı eşliğinde aynı pankartı birlikte tutan Fenerli ve Beşiktaşlı taraftarların tezahüratlarına vatandaşlar da eşlik etti.

BAŞKANDAN DOKUZ SEKİZLİK

Lüleburgaz Roman Müzisyenler Derneği’nin gerçekleştirdiği yürüyüşte coşku doruğa çıktı. Müzisyenlerin müziklerine dayanamayan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Romanlarla birlikte Trakya havaları eşliğinde göbek attı.

AVCILAR SAHNEDE!

Öte yandan Lüleburgaz’daki avcı kulüpleri de korteje büyük renk kattı. Ellerindeki tüfeklerdeki ses fişeklerini ateşleyen avcılar büyük ilgi gördü.

“TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILDI”

Törende konuşma yapan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, 8 Kasım 1922’ye giden yolda Lüleburgaz Kongresi’nin önemli bir yer edindiğini söyleyerek, Lüleburgaz halkının işgalcilere karşı mücadelesinin tarihe altın harflerle yazıldığını söyledi. Gerenli, “Hem Trakya bölgesi hem de ülkemiz için önem arz eden Lüleburgaz Kongresi’ndeki tarihi kararlar Mustafa Kemal Paşa’ya iletildi. Mustafa Kemal Paşa Kongre üyelerine yazmış olduğu telgrafta Lüleburgaz Kongresi’nin toplanmasını kutlamış, ülkenin karşılaşmış olduğu felakete çözüm bulmak için sarf edilen çabayı takdir etmiştir. İşgal güçlerine karşı her türlü vatan savunmasını azim ve kararlılıkla gerçekleştiren Lüleburgaz halkı en son düşmanı kovduğu tarih olan 8 Kasım 1922’ye kadar mücadelesini cesurca sürdürdü. Anadolu’da ve Rumeli’de işgalcilere karşı gösterilen bu mücadele tarihe altın harflerle yazıldı” dedi.

“HİÇBİR GÜÇ YOK EDEMEYECEK”

Birlik ve beraberlik mesajları da veren Gerenli, Türk milletinin birlik ve beraberliğini hiçbir gücün yok edemeyeceğini söyledi. Gerenli, “Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Geldikleri gibi giderler’ söze gerçek olmuş ve güzel ülkemiz düşman işgalinden kurtulmuştur. Bizler bastığımız bu toprakların sadece bir kara parçasından ibaret olmadığını çok iyi biliyoruz. 8 Kasım 1922’de olduğu gibi bugün de vatan toprağına olan bağlılığımızı içeriden ya da dışarıdan hiçbir güç ya da tehdit yok edemeyecek. Birlik ve beraberliğimizi ebediyen sürdürecek, Cumhuriyet’imizin ışığında Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda geçmişimize ve şanlı tarihimize her daim sahip çıkacağız. Ortak aklın rehberliğinde, bilim ve sanatla yaşadığımız kenti ve ülkemizi aydınlık geleceğe taşıyacağız” diye konuştu.

DERECE YAPANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Öte yandan öğrencilerin ve Lüleburgazlı şair Bektaş Yavuz’un seslendirdiği şiirlerin ardından Yeni Tören Alanı’ndaki 8 Kasım kutlamaları çerçevesinde düzenlenen turnuvalarda derece alan okullara ödülleri verildi. Ödül alan okullar ise şöyle;

Genç Erkekler Basketbol Turnuvası: Birinci Lüleburgaz, ikinci Düvenciler, üçüncü Kepirtepe Anadolu Lisesi oldu. Okullara ödüllerini Kırklareli Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Kocakundakçı verdi.  

Voleybol Turnuvası: Birinci Lüleburgaz Lisesi, ikinci Düvenciler Anadolu Lisesi, üçüncü Lüleburgaz Anadolu Lisesi oldu. Okullara ödüllerini Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya verdi.

Hetbol Yıldız Erkekler Turnuvası: Birinci 8 Kasım Ortaokulu, ikinci Şehit Pilot Üsteğmen İbrahim Gerçek Ortaokulu, üçüncü TEK Ortaokulu oldu. Okullara ödüllerini CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan verdi.

Masa Tenisi Turnuvası: Birinci Emrullah Efendi Ortaokulu, ikinci Şaban Öğünç Ortaokulu ve üçüncü Cumhuriyet Ortaokulu oldu. Öğrencilere ödüllerini CHP Kırklareli Milletvekili vecdi Gündoğdu verdi.

Masa Tenisi Yıldız Erkekler: Birinci TEK Ortaokulu, ikinci Emrullah Efendi, üçüncüler de Bahçeşehir Koleji ve Şaban Öğünç Ortaokulu oldu. Okullara ödüllerini Lüleburgaz Garnizon Komutanı Çetin Sucu verdi.

 

Bu haber 3536 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter