04 Ağustos 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Kumar değil akıl oyunu”
Lüleburgaz Briç Spor Kulübü Derneği’nin çiçeği burnunda başkanı Serhat Özer Paksoy; “Briç kumar değil, akıl oyunudur” dedi. Paksoy, Lüleburgaz’da Türkiye Briç Federasyonu’na kayıtlı, lisanslı 100 civarında sporcu olduğunu söyledi.
Lüleburgaz # 02 Aralık 2019 Pazartesi 07:29

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz Briç Spor Kulübü Derneği’nde yeni yönetimle birlikte briç sporunu sevdirmek için bayrak yarışını devraldıklarını söyleyen Serhat Özer Paksoy, briç sporundan gerçekleştirmek istedikleri projelere kadar çok sayıda bilinmeyeni Görünüm Gazetesi’ne anlattı.

Çiçeği burnunda başkan Paksoy, briçin Türkiye’de kumar gibi algılanmasının nedeninin oynanacak yerinin olmaması olduğunu söyledi.

Paksoy, briçin birçok yerde kahvehanelerde oynandığını ve kumar olarak düşünüldüğünü söyleyerek, “Ama briçin kaderi 1999 yılında değişti. Çünkü o yıl Türkiye Briç Federasyonu kuruldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı briçi spor olarak tanıdı. Ona özerklik tanıdı. Lisanslı sporcularımız oluştu. Briç hakemleri  ve antrenörleri oluşmaya başladı. Bunlar olmaya başlayınca briç kahvehane kültüründen uzaklaşmaya başladı” diye konuştu.

“SATRANÇ TAŞLA, BRİÇ KAĞITLA”

Paksoy, briç turnuvalarının opera ya da sinemadan farkı olmadığını söyleyerek, bu sporun satrançla benzerlik gösterdiğini söyledi. Paksoy, “Satranç taşlarla, briç kağıtlarla oynanır. En basit anlatımı budur. Kağıtlar dağıtılıyor. Briçte ortağınız var. Ortağınızın yaptığı hamleleri, akıl oyunlarını çok iyi analiz etmeniz gerekiyor. İsterseniz 10 dakika, isterseniz de 24 saat oynarsınız. Süreyi belirlemek oyunculara bağlıdır” diye konuştu.

LÜLEBURGAZ’DA 100 LİSANSLI SPORCU VAR

Briç sporunun Türkiye’de gün geçtikçe yaygınlaştığını ve bu sporun elitlerin sporu olmadığını söyleyen Paksoy, “Briçi her kesimden insan oynayabilir. Bunun göstergesi olarak da Türkiye genelindeki 10 bin lisanslı briç sporcusunu gösterebiliriz. Bunun yanı sıra Lüleburgaz’da lisanslı 100 civarında briç sporcusu var. Bunların 67’si derneğimize üye” şeklinde konuştu.

“LOKAL BİNASI AÇMAK İSTİYORUZ”

Öte yandan Paksoy, briç sporu için dernek olarak en büyük hedeflerinin bir lokal binası almak olduğunu söyleyerek, “Ne yazık ki yerimiz olmadığı için briçi sürekli farklı yerlerde oynuyoruz. Kendimize ait bir yerimiz yok. En büyük hayalimiz bu nedenle kendimize ait bir dernek binası ya da briçseverlerin buluşabileceği bir lokal açmak” diye konuştu.

Lüleburgaz’ın briç sporunda iyi bir konumda olduğunu söyleyen Paksoy sözlerini şöyle tamamladı; “Trakya’daki kulüpler arasındaki briç müsabakaları burada yapılıyor. Lüleburgaz briç konusunda çok iyi yerde.”

 

Bu haber 1059 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter