04 Ağustos 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Köyde Kadınlar Kahvesi açıldı
Kırklareli # 02 Aralık 2019 Pazartesi 07:36

Metin KARAKUŞ

Babaeski’ye bağlı Müsellim köyünde, kadın Muhtar Sebahat Bozkurt Yakut, köy kadınlarının boş zamanlarını geçirebileceği “Kadınlar Kahvesi” açtı.

Müsellim köyünde iki erkek rakibini geride bırakarak muhtar seçilen iki üniversite mezunu ve halen iki üniversitede eğitimini sürdüren Sebahat Bozkurt Yakut, köyde yeniliklere devam ediyor.

Muhtar Sebahat Bozkurt Yakut, köy kadınların boş zamanlarını değerlendirmeleri ve ev ekonomilerine katkı sağlamaları için Kadınlar Kahvesi açtı.

Açılan Kadınlar Kahvesi’nde, köy kadınları sohbet edip ve oyun oynamak yerine, tarhana, kuskus, erişte, turşu, salça, pekmez, bal, hayvan bakımı, lavanta ekimi, kooperatifçilik ve konserve yapımı gibi kurslar görüyor.

Öte yandan Babaeski İlçe Gıda, Tarım ve Orman Müdürü İsmail Küçük tarafından, köyde lavanta yetiştiriciliğinden sonra mavi yemiş (yaban mersini) konulu seminer verildi.

Bu başarının arkasında köyün kadınlarının kendisini ciddi bir şekilde desteklemesinin geldiğini belirten Muhtar Sebahat Bozkurt Yakut, yaptığı açıklamada; “Müsellim Köyü'nde iki hafta önce gerçekleştirilen ve kadınların yoğun ilgi gösterdiği lavanta yetiştiriciliği eğitiminden sonra köyde bu kez de önceki akşam kooperatifçilik ve mavi yemiş (yaban mersini)  konusunda yeni bir eğitim çalışması düzenlendik. Kırklareli Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Babaeski İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin katıldığı toplantıda, köy kadınlarımıza; tarımsal kalkınma kooperatiflerinin kuruluş ve çalışma prensipleri ile bilgiler verildi. Daha sonra Trakya bölgesinde ekilebilecek alternatif ürünler arasında yer alan mavi yemişle (yaban mersini) ilgili toprak ve su isteği, budama ve hasat özellikleri anlatıldı. Ayrıca kadınlara konserve yapımı ile ilgili pratik bilgiler aktarıldı. Toplantımız köy kadınlarımız tarafından yapılan kuskus ve turşunun konuklara ikramıyla sone erdi” dedi.

Evli ve 1 çocuk annesi Bozkurt, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü'nü bitirdi.

Özel sektörde yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan Bozkurt, çocukken ayrıldığı köyüne 4 yıl önce dönerek, ceviz üreticiliği yapmaya başladı. Bozkurt, bu arada yarıda bırakmak zorunda kaldığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3'üncü sınıfına kayıt yaptırıp devam ederken, geçen yıl da Açık Öğretim Fakültesi Tarım Meslek Yüksek Okulu'nu kazandı. İki üniversite de eğitimini sürdüren Bozkurt, 31 Mart'ta yapılan seçimlerde aldığı 135 oyla, 2 erkek rakibini geçerek, köyünün ilk kadın muhtarı oldu.

 

Bu haber 3864 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter