30 Eylül 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Danıştay’dan ‘bomba’ karar
Danıştay 6’ncı Dairesi, Uzunköprü’nün Saçlımüsellim köyünde tarım arazileri üzerinde Patlayıcı Madde Deposu yapımına ilişkin iptal kararı veren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi’nin kararını bozdu.
Edirne # 23 Ocak 2020 Perşembe 06:37

Çınar TÜRKMEN

Danıştay 6’ncı Dairesi, Uzunköprü’nün Saçlımüsellim köyünde tarım arazileri üzerine kurulmak istenen Patlayıcı Madde Deposu’na ilişkin İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi’nin verdiği iptal kararını bozdu.

Karara tepki gösteren Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği ve Trakya Platformu Edirne Yürütme Kurulu; “İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4.İdari Dava Dairesi’nin, Danıştay 6.Dairesinin bozma kararına uymamasını ve Trakya'nın tarım topraklarını haklı olarak koruyan gerekçeli ve hukuka uygun kararında direnmesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Trakya bölgesinin planlamasında hakim fonksiyonun tarımsal faaliyetler olduğunu savunan Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği ve Trakya Platformu Edirne Yürütme Kurulu’ndan yapılan açıklamada; “Tarım arazilerimizin, tarım dışı amaçlar için kullanıma açılması bölge planlarına ve Danıştay'ın Trakya bölgesi ile ilgili verdiği bir çok kararına aykırıdır. Danıştay 6.Dairesinin her iki gerekçeli karara ve beş kişilik uzman bilirkişi heyetinin hukuka ve kanunlara aykırı bulduğu Patlayıcı Madde Deposu Plan Değişikliğini hukuka aykırı bulmamasını ve sunduğu gerekçeleri hukuken ve vicdanen kabul etmek mümkün değildir. Patlayıcı Madde Depolarının güvenlik mesafelerinde, tehlikeli alanlarda tarım yapılabilmesi mümkün değildir. Danıştay 6.Dairesince Patlayıcı madde tüzük ve mevzuatı, güvenlik mesafeleri düzenlemelerinin hukuken gözetilmemesi usul ve yasaya açıkça aykırılıktır. Trakya'da planlama adı atındaki hukuksuzluklara ve tarım topraklarımızın yok edilmesine karşı anayasal ve yasal haklarımızı kullanarak doğamızı ve arazilerimizi korumaya kararlıyız” denildi.

 

 

 

Bu haber 412 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter