04 Haziran 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Eczanelerde yeni ilaç krizi!
Hangi ilaçlar yok?
Lüleburgaz # 14 Şubat 2020 Cuma 07:35

Lüleburgaz’da eczanelerde geçen yıl yaşanan ilaç krizi bu yıl da hortladı. İlaç kuruna yapılan zam nedeniyle, zammın açıklanmasını bekleyen ilaç firmalarının piyasaya ilaç vermemesi üzerine eczanelerde başta tansiyon, astım ve grip olmak üzere çok sayıda ilaç tükendi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz’da geçtiğimiz yaşanan ilaç krizi bu yıl da ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl zamlı fiyatları bekleyen firmaların piyasaya ilaç vermemesi üzerine başlayan krizin bu yıl Kasım ayında başladığı öğrenildi. Lüleburgaz’daki 59 eczaneyi derinden etkileyen ilaç krizi nedeniyle eczaneler ilaç bulmakta güçlük çekerken, tansiyon, kalp ve astım gibi kronik hastalıklara sahip vatandaşlar ilaç bulmakta sıkıntı yaşamaya başladı. Konuyla ilgili Görünüm Gazetesi’ne konuşan Kırklareli Eczacı Odası Başkanı Turgut Pehlivan, bu durumun her yıl yaşandığını söyleyerek, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na çağrıda bulundu.

“BU DURUM ECZANELERLE ALAKALI DEĞİL”

Pehlivan, ilaç krizinin her yıl aynı dönemlerde baş gösterdiğini söyleyerek, bu durumun eczanelerle alakalı olmadığını söyledi. Pehlivan, “Gerek bu yurtdışından hammaddeye bağımlı olmakla ilgili bir durum, gerekse ilaç firmalarının zam dönemini gözettiği için piyasaya belli bir miktar ilaç vermesiyle alakalıdır. Bu durum eczanelerle alakalı değil. Firmaların ilaçları depolara vermesi, ilaçların depolardan da eczanelere gelmesi gerekiyor. Eczanelere de ilaçlar düşük sayılarda geliyor. Ancak her eczane hastalarına kadar ilaç alabiliyor” diye konuştu.

“ECZANELERDE STOKÇULUK YOK”

Geçtiğimiz yıllarda eczanelerin “Stokçuluk yapıyorlar” şeklinde suçlandığın hatırlatan Pehlivan, ilaç takip sistemi nedeniyle eczanelerin stokçuluk yapmasının söz konusu olmadığın belirtti. Pehlivan, “Stokçuluk yapma gibi durum söz konusu olamaz. Zaten ilaç takip sistemi üzerinden eczanenin elindeki tüm ilaçlar görülebiliyor. Aynı şekilde Sağlık Bakanlığı bunu firmalar üzerinden de yapabilir. Olaya tek taraflı bakmamak gerekiyor. İlaç eczanelerde yok ama aynı ilacın firmaların elinde olup olmadığını bilecek kurum Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’dur” dedi.

KRİZ ERKEN BAŞLADI

Pehlivan, ilaç krizinin geçtiğimiz yıl Aralık ayında, bu sene ise Kasım ayında baş gösterdiğini söyledi. İlaç krizinin bu yıl bir ay erken başlamasının nedeninin tahminlerinden çok grip vakasıyla karşılaşmaları olduğunu söyleyen Pehlivan, “O dönemde de grip aşısı yok. Bu biraz ithalatla alakalı bir durum sanırım. Sağlık Bakanı yeterli miktarda grip aşısı olduğunu söyledi ama kronik hastaları aşılayacak kadar grip aşısı gelmedi. Herhalde o aşılama dönemini zayıf atlattığımızdan dolayı hastalıkların oranı da arttı. Artınca da tahmin edilenden fazla ilaç tüketimi mevcut. Bu da öyle olunca ilaç stoklarının daha erken azalmasına neden oldu” ifadelerini kullandı.

“MART SONUNA KADAR SÜRER”

İlaçta Türkiye’nin büyük oranda dışa bağımlı olduğunu söyleyen Pehlivan, yerli üreticilerin de piyasaya az ilaç sürme durumunun söz konusu olduğunu söyledi. Pehlivan ilaç krizinin Mart ayının sonuna kadar sürebileceğini belirterek, “Yerli üreticilerle de ilgili sıkıntı var. Bu hepsini kapsamıyor. Yerli üreticinin hammaddesi yoksa yurtdışından onu bekliyor olabilir. Ama üretimini azaltıp zam dönemini bekliyorsa ona bir şey diyemem.  Bu kriz Mart sonuna kadar devam eder” dedi.

HANGİ İLAÇLAR YOK?

Öte yandan Pehlivan, ilaç krizinin en çok kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarla kalp hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlarda olduğunu kaydetti. Pehlivan, “Tansiyon, astım olmak üzere genelde kronik hastalıklara ait ilaçlarda sorun var. Şu dönemde grip ilaçlarında da sorun yaşıyoruz. Temin etmekte güçlük çekiyoruz” diye konuştu.   

Bu haber 1501 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter