04 Haziran 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Vekillerden ithal şeker tepkisi!
“Fabrikaları tekrar devletleştirmemiz lazım”
Lüleburgaz # 14 Şubat 2020 Cuma 07:40

Çınar TÜRKMEN

CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ve CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu basın toplantısında şeker fabrikalarının özelleştirmesinin büyük bir hata olduğunu belirterek, burada çalışan işçilerin 4 ay kadar mevsimlik işçi olarak çalıştığını, çoğunun çalışma süreleri nedeniyle prim gün sayılarını dolduramadıklarını ve emekli olamadıklarını hatırlatarak bu konuda devletin önlem almasını istedi.

CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan da, Alpullu Şeker Fabrikası’nın bugün yeterli kapasitede çalışamadığını, Rusya’dan şeker ithal edilmesinin Türkiye’nin batmasına delalet olduğunu söyledi.

“TEKRAR DEVLETLEŞTİRMEMİZ LAZIM”

Kayan; “Şeker pancarından elde edilen şeker sadece devlet fabrikalarında üretilir. Bunun dışındaki hiçbir çaba sonuç vermez. Pancar şekerinin üretilmesi 4 aydır, 4 ay içinde işlemeniz gerekiyor. Bunları özelleştirdiler. Özelleştirildikten sonra Rusya’dan şeker alınıyor. Niye alınıyor? Bizim şeker fabrikalarımızın kapasitesi Türkiye’nin ihtiyacının kat ve katını aşar. Bunların mutlaka tekrar devletleştirilmesi lazım. Bu özelleştirmede bir şey ortaya çıktı. Vatandaş fabrika sahibine güvenmediği için pancar ekmiyor. Bizim bölgemizdeki Alpullu Şeker Fabrikası bugün yeterli kapasitede çalışamıyor. Ben bir pancar üreticisi arkadaşınızım. Pancar şefliklerimiz vardı, ne kadar pancar ekmek istediğini belirtirsiniz, sözleşme yaparsınız. Pancar şirketi size gübre verir, tohum verir ve pancar çavuşları ile sizi sürekli denetler. Böyle bir sistemle biz Türkiye’nin şeker ihtiyacını karşılamıştık” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE FRENİ PATLAMIŞ BİR KAMYON GİBİ”

Kayan şöyle devam etti; “Benim bölgemde mısır nişastası üreten fabrika var. Günde 500 ton mısır kırıyor. Nereye gidiyor bunun nişastası? Dünya egemenlerinin cebini doldurmak için, Türkiye insanının gırtlağını sıkarak bu ülkede de yaşanmaz, bu dünyada da yaşanmaz. Üretmeyen bir toplum,  dünyadaki üreten toplumların uşağı olmaktan kurtulamaz. Bu iktidar geldiğinden beri her şeyin üretimini bıraktık. Pancar üretimi çok meşakkatli bir iştir, pancar üreticisi üretimi bıraktığı zaman yeni nesil geldiğinde bunun üretimini yapamaz. Gittikçe Türkiye dışarıya mahkum haline gelmiştir. Türkiye freni patlamış bir kamyon gibi şarampole doğru hızlı bir şekilde gitmektedir. Burada 1500 arkadaşımızın istihdam edilmesi çok güzel bir şeydir. Önemli olan o insanlarımızın sosyal güvencesini mutlaka sağlamak zorundasınız. Bu kadar rezalet olur mu, şeker fabrikalarını çalıştırmayacaksınız, özelleştirmeye vereceksiniz, o bölgenin arazilerine göz dikmiş insanlara bunları vereceksiniz, ondan sonra şekeri dışarıdan ithal edeceksiniz. Bu Türkiye’nin batmasına delalettir.”

 

 

 

 

Bu haber 734 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter