29 Mart 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
SGK önünde protesto!
‘Alacaklılar’ kapıya dayandı!
Lüleburgaz # 19 Şubat 2020 Çarşamba 07:45

DİSK Emekli Sen Lüleburgaz Şubesi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye Bankalar Birliği (TTB) arasında yapılması planlanan promosyon ödemeleri hakkındaki görüşme öncesinde SGK önünde basın açıklaması yaptı. Şube Başkan Yardımcısı Fuat Variş; “Biz emeklilerin popülist söylemlerinize, içi boş vaatlerinize ve müjde diye verdiğiniz sadakalarınıza karnımız tok. Haklarımız var, alacağız” dedi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

TTB ile SGK’nın Şubat ayının sonunda sona erecek olan emeklilere yapılan promosyon ödemeleri konusunda hala görüşmemiş olması emeklilerin isyanına neden oldu.

DİSK Emekli Sen, SGK’nın promosyon görüşmelerine hala başlamamasına tepki gösterirken, ödenecek promosyonların asgari ücret tutarında olması gerektiğini açıkladı. Promosyon’un sadaka değil hakları olduğunu söyleyen DİSK Emekli Sen üyeleri SGK Lüleburgaz Hizmet Binası’nın önünde basın açıklaması yaptı.

“SADAKA DEĞİL HAKKIMIZ”

DİSK Emekli Sen Lüleburgaz Şubesi Başkan Yardımcısı Fuat Variş, emeklilere 2017’den bu yana “promosyon müjdesi” şeklinde haberler verildiğini söyleyerek; “Biz emeklilerin popülist söylemlerinize, içi boş vaatlerinize ve dahası müjde diye verdiğiniz sadakalarınıza karnımız tok. Haklarımız var, alacağız. Fabrikalarda, şantiyelerde, tarlalarda, çalışma hayatının hayatının her alanında ömrümüzü sizler oturduğunuz yerde spekülatif kazançlarınıza kazanç ekleyin diye harcamadık. Hakkımız var, alacağız. Promosyon sadaka değil, hakkımızdır” diye konuştu.

“BANKALAR YARIŞA GİRDİ”

Bankaların çalışanların maaş ödemelerini alabilmek için bir yarışa girdiğini kaydeden Variş, “Bu yarışta esas olan çalışanlar ile işverenlere verilen promosyon miktarıydı. Bu kapsamda özellikle kamu kurumlarında yaşanan düzensizlikler nedeniyle çıkarılmış ve promosyon ödemesine ilişkin esaslar belirlenmişti” dedi.

“SGK ÖDEMEYİ SAĞLAMADI”

Bankaların kurumlara verdikleri promosyonun 3’te 2’sinin maaş alana, 3’te 1’inin ise kuruma verileceğini söyleyen Variş, SGK’nın emeklilere promosyon ödemesini sağlamadığını söyledi. Variş, “Genelgenin yayınlanmasının üzerinden 10 yıl geçinceye kadar kamu kurumu olan ve 13 milyon emeklinin işvereni konumunda olan SGK gerekli çalışmaları yapmamış ve emeklilere promosyon ödenmesini sağlamamıştır” şeklinde konuştu.  

“SADAKADAN ÖTEYE GEÇMEMEKTE”

Günümüzde, emeklilere verilen promosyonun emeklinin 3 yıl aynı bankadan maaş alma şartına bağlandığını söyleyen Variş; “Verilen promosyonlar da sadakadan öteye geçmemektedir. Bizler bu ülkenin 13 milyonunu oluşturan emeklileriz. Bizler bu ülkenin ekonomisine yıllarca hizmet etmiş 13 milyon emekçiyiz. Geçmişte insanca çalışma koşulları için verdiğimiz kararlı mücadeleyi şimdi insanca yaşamak için vermeye devam eden yurttaşlarız.  Bizler 13 milyon emeklinin maaşlarının geçimimizi sağlamadığını, insanca yaşam sürmeye elverişli olmadığını görüyoruz. 13 milyon emeklinin kredi çekmeden, kredi kartlarına yüklenmeden, o bankadan alıp bu bankaya yatırıp nasıl ay sonunu getiririz diye düşünmeden geçmeyen bir günü dahi olmadı” ifadelerini kullandı.

“EMEKLİLERİN HAKKI OLARAK GÖRMÜYORLAR”

Variş, emeklilerin siyasilerin akıllarına seçim öncesi geldiğini belirterek, “Ne var ki yalnızca seçim öncesi akıllarına geldiğimiz siyasilerin 2017’de emeklilere promosyon müjdesi diye duyurdukları promosyon hakkımızın biz emeklilere değil, üzerimizden kumar oynayan bu sistemin finans ayaklarına, sistemin işlemesi için kızıştırılan rekabette at koşturanlara verilen bir başka müjde halini almıştır. Açıktır ki siyasiler promosyonu çalışan ve emeklilerin hakkı olarak görmemektedir” dedi.

“EN AZ BİR MAAŞ OLMALI”

Variş, emeklilerin maaş vereninin SGK olduğunu, teklif verecek olan bankaların promosyon pazarlığı masasında DİSK Emekli Sen’in de bulunması gerektiğini söyleyerek, “Bu masada alınacak kararın her bir emekliye asgari ücretten az olmamak üzere en az bir maaş tutarında promosyon ödenmesinin karara bağlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“TALEPLERİMİZ YERİNE GETİRİLMEZSE…”

Variş, taleplerinin kabul görmemesi halinde promosyon sözleşmesinin hükümsüz sayılacağını söyledi.

Variş, “Biz emekliler için emeklileri bağlayan, ancak emeklileri temsil etmeyen bu sözleşme hükümsüz sayılacaktır. Böyle bir durumda emekliler olarak bizler ülkemizde faaliyet gösteren ve şimdiden rekabete yarışına başlamış olan bankalarla görüşüp taleplerimizin altına olmayacak şekilde promosyon hakkımızı alacağız” dedi.

“POPÜLİST SÖYLEMLERİNİZE KARNIMIZ TOK”

Variş basın açıklamasının devamında şöyle konuştu; “Biz emeklilerin popülist söylemlerinize, içi boş vaatlerinize ve dahası müjde diye verdiğiniz sadakalarınıza karnımız tok. Haklarımız var, alacağız. Fabrikalarda, şantiyelerde, tarlalarda, çalışma hayatının her alanında ömrümüzü sizler oturduğunuz yerde spekülatif kazançlarınıza kazanç ekleyin diye harcamadık. Hakkımız var, alacağız. Promosyon sadaka değil, hakkımızdır.”

 

 

Bu haber 3511 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter