29 Mart 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz’a ‘hipnozla doğum’ geldi
Lüleburgaz Özel Bir Nefes Hastanesi’nde isteyen hastalara ‘hipnozla doğum’ yöntemi uygulanmaya başlandı. Hipnozla doğum yöntemini uygulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ali Naci Çelik, sadece korktukları ve dayanamayacaklarını düşündükleri için sezaryen olan çok hasta olduğunu belirterek; “Hipnozla yaptırdığım doğumlarda hastaların ne kadar rahat ve tahammüllü olduklarına ben bile çok şaşırıyorum” dedi.
Lüleburgaz # 21 Şubat 2020 Cuma 07:34

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz Özel Bir Nefes Hastanesi’nde başlayan yeni uygulamayla isteyen hastalara ‘hipnozla doğum’ yöntemi uygulanacak.

Lüleburgaz Özel Bir Nefes Hastanesi’nde hipnozla doğum yöntemini uygulamaya başlayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ali Naci Çelik; “Sadece korktukları için, dayanamayacaklarını düşündükleri için sezaryen olan çok hasta var. Biz onlara el uzatmak istiyoruz. Bu nedenle hastaların bana ulaşmalarını, benden ücretsiz danışmanlık almalarını isterim” dedi.

Hipnozun bilimsel tıbbi bir araç olduğunu. sihir, büyü, hokkabazlık olmadığına dikkat çeken Çelik; “Büyük kızımın çeşitli endişeleri, korkuları ve heyecanı vardı. O zamanlar devlet hastanesinde çalışıyorduk. Psikiyatri doktoru meslektaşım Recep Demirer kızımın sorunlarını hipnoz ile çözmüştü. Daha sonra kızıma üniversite sınavı öncesi de sınav stresini yenme hususunda da hipnoz yaptı. Kısaca ben hipnozla tanışmış, kafamda hipnoz hakkında olumlu bir fikir oluşmuştu” ifadelerini kullandı.

Kadın doğum doktorlarının amacının doğum sırasında hastayı rahat ettirmek olduğunu belirten Çelik; “Ancak bu çoğu zaman pek mümkün olmamakta. Ağrısız normal doğum hakkında yine bir kitap okurken gözüme hipnozla doğum çarptı. İnanın o zamana kadar hiç okumamış ve düşünmemiştim. Konuyu Dr. Recep arkadaşıma açtım. Onun buna cevabı “Bunu sen öğrenmelisin” oldu. Onun verdiği telefonla eğitimi veren doktor büyüğümüzle konuştum. Geçen sene haziran ayında bir derslerine katıldım. Ders çok ilgimi çekti. Sonrasında kızıma danıştım. Kızımın cevabı “kesinlikle öğren” oldu. Bunun üzerine eğitimlere katıldım ve eğitimi tamamlayarak bu hizmeti sunmaya başladım” dedi.

“HİPNOZ BİR UYKU DEĞİL, SALLANAN BİR SAATLE DE YAPILMIYOR”

Hipnozun, Tanrı’nın insanlara bahşettiği bir yetenek olduğunu söyleyen Çelik; “Ne yazık ki insanların aklında olan filmlerde, dizilerde seyrettikleri hipnoz sahneleri. Halbuki tıbbi hipnozla bunların hiçbirinin alakası yok. Hipnoz uyku olmadığı için, hipnozda hastanın bilinci açıktır. Hasta sırlarını söylemez, bu tedaviyi verenin elinde oyuncak olmaz. Bizim en büyük sıkıntımız, hipnoz hakkında yanlış bilgiler nedeniyle kişilerin bu işten çekinmeleri. Hipnoz sihir, büyü, hokkabazlık değildir. Hipnoz bilimsel tıbbi bir araçtır. Bu nedenle hastaların bana ulaşmalarını, benden ücretsiz danışmanlık almalarını isterim. İnsanlarımızın en büyük eksiği rahmetli Uğur Mumcu’nun dediği gibi “bilmeden fikir sahibi olmasıdır” ifadelerini kullandı.

HİPNOZ NASIL İŞLİYOR?

İnsanda bir bilinç bir de bilinçaltının bulunduğuna inanıldığını kaydeden Çelik; “İnsanı çoğu zaman yöneten bilinçaltıdır. Bilinç bilinçaltıyla çatışmaya girerse bilinçaltı kazanır. Örnek vermek gerekirse, sigara içenleri ele alalım. Kişinin bilinci sigaranın çok kötü bir şey olduğunu biliyor, ancak içmeye devam ediyor. Nasıl oluyor bu? Çünkü bilinçaltının ona içten içe söylediği bazı kazanımları var. O nedenle de bir türlü bırakamıyor. Doğum olayında da durum böyle. Kadınların bilinçaltları dehşet doğum hikayeleriyle dolu. Bu yerleşik korkular nedeniyle hastalar normal doğum yapsalar da çok zorlanıyorlar. Halbuki tıbbi bir engel yoksa normal doğum fizyolojik bir hadise. Aynı nefes almak, yemek yeme gibi. Bunların hiçbirini düşünerek gerçekleştirmiyoruz. Kimse kanımda karbondiyoksit arttı nefes alayım demiyor. Kimse tamam lokmayı yeterince çiğnedim şimdi yutayım diye düşünmüyor. Doğumun da böyle olması gerekir. Hipnozla yaptırdığım doğumlarda hastaların ne kadar rahat ve tahammüllü olduklarına ben bile çok şaşırıyorum” şeklinde konuştu.

“HERKES AYNI DERİNLİKTE HİPNOZA GİRMİYOR”

Hipnozda çeşitli seviyeler olduğunu belirten Çelik; “Kimi üstadlar herkesin hipnoza alınabileceğini iddia ediyor. Ben bu kadar iddialı olamam. Ancak eğer kişi gerçekten, kalben bu işi istiyorsa hipnoza girer. Çünkü hastayı biz hipnoza sokmuyoruz, hastaya yol gösteriyoruz. Hasta kendisi giriyor. Girmek isterse giriyor ve sorununu çözüyor, şifa buluyor. Tamamen ağrısız doğum yaptıracağız diye bir iddiamız olamaz. Çünkü işin gereği herkes aynı derinlikte hipnoza girmiyor. Hipnoza girmeyen yüzde 5-10’luk grubu kenara koyduğumuzda hastaların büyük çoğunluğu hipnoza çeşitli seviyelerde girer. En derin giren yüzde 20’lik bir grup vardır. Bunlara ameliyat bile yapılabilir. Diğerlerine de korkmadan, rahat ve huzurlu bir doğum yaptırılır. Bu nedenle sloganımız ağrısız doğum değil, korkmadan, rahat ve huzurlu bir doğumdur. Hipnozun kullanım alanı çok geniştir. Kadın hastalıkları ve doğum alanında ise gebelik kusmalarında, adet ağrılarında, menopozdaki ateş basmalarında, cinsel sorunlarda, gebelikte ve diğer zamanlardaki kilo sorunlarında ve tabii ki doğumda kullanılır” dedi.

“SADECE KORKTUKLARI İÇİN SEZARYEN OLAN ÇOK HASTA VAR”

Hipnozla doğum konusunda hastaların, kendisinden ücretsiz danışmanlık alabileceklerini belirten Çelik son olarak; “Sadece korktukları için, dayanamayacaklarını düşündükleri için sezaryen olan çok hasta var. Biz onlara el uzatmak istiyoruz. Ben illa normal doğum yaptıralım demiyorum. Normal doğumda ısrar eden ve zorlayan doktorları da hiç anlamam ve sevmem. Seçimi hasta hür iradesiyle kendisi yapmalı. Hasta sezaryen olmak istiyorsa sezaryen olmalı. Ancak korkuları ve geçmişin bilinçaltına kaydettiği yanlış düşünceler normal doğuma da engel olmamalı. Lütfen anne adayları geçmişin hipnozunda kalmasınlar. Gelsinler ve ücretsiz danışmanlık alsınlar” diye konuştu.

 

 

Bu haber 1122 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter