30 Mayıs 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Turizmciler kötü haberi verdi! 9 ay iş yok...
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Trakya Başkanı Orhan Çebi, acenta ve tur operatörlerinin, salgın bitse dahi 9 ay iş yapamayacağının kesinleştiğini belirtti. Çebi vatandaşlara; “Tatilinden vazgeçme, ertele” çağrısında bulundu.
Lüleburgaz # 25 Mart 2020 Çarşamba 07:10

Haber Merkezi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Trakya Başkanı Orhan Çebi, salgının getirdiği ekonomik sonuçlardan en fazla Seyahat Acentacılığı sektörü ve TÜRSAB üyelerinin etkilendiğini duyurdu.

Çebi yaptığı yazılı açıklamada; “Özellikle turizm endüstrisi, Korona Virüsü salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. Alınan önlemler ekonomiye bir nebze nefes aldıracaktır. Fakat bu amansız salgının, getirdiği ekonomik sonuçlardan en fazla Seyahat Acentacılığı sektörü ve TÜRSAB üyeleri etkilenmiştir. Acenta ve Tur Operatörlerimizin, salgın bitse dahi 9 ay iş yapamayacağı kesinleşmiştir. Bu nedenle aşağıdaki önerilerimizin de göz önüne alınarak acentelerimize özel bir çalışma yapılması, ülke ekonomimizin lokomotif sektörü turizm açısından çok önemlidir” dedi.

“TATİLİNDEN VAZGEÇME, ERTELE”

Çebi, tatilcilerin yaşanan salgın sonrası, özellikle yaz rezervasyonlarını iptal yolunu tercih etmelerinin de doğru bir eylem olmadığını belirterek; “İptal sigortası kapsamında olan rezervasyon sahipleri, tatilden 3 gün öncesine kadar gerekçe sunmadan iptallerini gerçekleştirebilirler. Fırsatları kaçırmamak adına en doğru seçenek ertelemek olacaktır” ifadelerini kullandı.

TÜRSAB, içinde bulundukları dar boğazdan kurtulmak için de 13 maddelik taleplerini sıraladı.

Buna göre; 2020 yılı TÜRSAB aidatlarının alınmaması ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayı gerektiği, TÜRSAB üyelerinin havayolu ve otellere gelecek işlerle ilgili yaptığı ön ödemelerin iade edilmesi gerektiği, turizm taşımacılığı KDV’sinin yüzde 1’e indirilmesi gerektiği, turizm ajans payı vergisinin yıl sonuna kadar alınmaması gerektiği, seyahat acentalarına uzun vadeli, kolay erişilebilir kredi olanakları ve acentalara hibe kredi veya 2 yıl geri ödemesiz sıfır faizli kredi desteği, iptal edilen tur ve rezervasyonlarda hizmet bedellerinin düşülerek ücretin iade edilmesinin yasal hale gelmesi gerektiği, vazgeçme, ertele kampanyasının kamu otoritelerince de paylaşılması, iç hat iptallerinde grup bilet iptallerinin iade edilmesi, ofis kiralarının zamana yayılarak ertelenmesi, seyahat acentalarına özel, SGK ve vergilerinden 6 ay muaf olunması, Haziran 2020 sonuna kadar çek ödemelerinden kaynaklı sıkıntılara sicil affı getirilmesi, acentaların çalışanlarının korunması adına 9 ay istihdam desteği sağlanması, seyahat acentalarının banka borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesi talep edildi.

 

 

Bu haber 1688 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter