04 Haziran 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Saros’ta ‘FSRU ısrarı’ mı?
Edirne # 28 Nisan 2020 Salı 11:53

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu; “Saros Körfezi’ni aç gözlü rant politikalarına kurban ettirmeyeceğiz” dedi.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Saros Körfezi’ne yapılması planlanan FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının, Edirne İdare Mahkemesi’nce iptal edildiği halde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 6 Mayıs’ta İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı yapılması yönünde karar almasına tepki gösterdi.

Kararın ahlâkî ve hukukî dayanaktan yoksun, birilerine rant sağlamak için alınmış olduğunu öne süren Doç. Dr. Gaytancıoğlu; “Akıl ve vicdan sahibi, hukuka saygısı olan herkesin bu karara karşı durması gerekir. Saros Körfezi’nin yok edilmesine izin veremeyiz” ifadesini kullandı.

ÇED olumlu raporunun mahkemece iptal edildiğini ve 10 farklı disiplinden 10 bilirkişinin, raporda 113 sayfada 14 ayrı uygunsuzluk tespit ettiğini hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi açık hukuksuzluğa, iptal edilen ÇED raporuna rağmen hukukun arkasından dolanmaya çalışıyorlar. Yeni bir ÇED raporu hazırlamak yerine Bakanlıkta ilgili tarafların katılamayacağı bir toplantıyla meseleyi oldubittiye getirmeye çalışıyorlar. Bu yağmacılığa izin vermeyeceğiz. Akıllarınca, korona salgınını fırsat bilecekler. Saros Körfezi’ni savunanlar, gerek yaş gerek sokağa çıkma gerekse iller arası seyahat yasakları nedeniyle toplantıya katılamayacak, bunlar da istedikleri gibi kararlar alacaklar. Ağızlara takılan maskeler yapılan hukuksuzluğu örtmez. Karşımızda korona fırsatçısı bir AKP zihniyeti var. Nasıl ki korona vücudumuza girip bizi öldürmek için fırsat kolluyorsa AKP de birilerine rant sağlayıp doğamızı yok etmek için fırsat kolluyor. Bu neyin aceleciliğidir? Hukuk kimlere rant devşirmek için ayaklar altına alınmaktadır?”

6 Mayıs’ta yapılması planlanan İDK toplantısının iptal edilmesini ve yeni bir ÇED sürecinin başlatılmasını isteyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu ayrıca, akla ve bilime uygun hiçbir ÇED’in sonucunda, dünyanın göz bebeği doğal sit alanı Saros Körfezi’ne FSRU Liman ve Boru Hattı için olumlu bir rapor çıkmasının mümkün olmadığını belirtti.

 

 

Bu haber 967 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter