13 Ağustos 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Her şeye rağmen yandı!
Edirne # 06 Mayıs 2020 Çarşamba 07:34

Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri COVİD-19 salgını nedeniyle iptal edilse de Kakava Ateşi bu yıl sembolik olarak yakıldı.

Her yıl 5 Mayıs’ta yakılan Kakava Ateşi bu yıl sadece Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Romanları temsilen Çeribaşı Fikri Ocak’ın katılımıyla geleneği sürdürmek adına yakıldı.

Sarayiçi Er Meydanı’nda yakılan Kakava Ateşi öncesinde tüm önemler alındı. Sosyal mesafeye de oldukça dikkat edildi. 

Kakava Ateşi’ni Romanları temsilen yakan Çeribaşı Fikri Ocak, Kakava Ateşi’nin bütün dünyaya sağlık getirmesini dileyerek, 2021 yılında düzenlenecek olan Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri’ne tüm dünyayı ve Türkiye’yi davet etti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Baharın bize getireceği bollukla, bereketle, sağlıkla inşallah bu zor günleri atlatacağız. Koronavirüs de ülkemizde, şehrimizde çok iyi gidiyor. İnşallah baharla birlikte bu virüsün de ülkemizden ve dünyadan gitmesine sebep olacaktır. Baharın müjdecisi olan Kakava - Hıdırellezin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Edirne Valisi Ekram Canalp de; “14 asırlık bir geleneği sadece 3 kişinin katılımı ile bugün burada sembolik olarak kutluyoruz. Bugün yaptığımız bu fedakarlıklar önümüzdeki yıllardaki şenliklerin çok daha coşkulu olmasına bir temel teşkil edecektir” diye konuştu.

 

Bu haber 1198 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter