14 Ağustos 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kirlilik hakkında veri yokmuş!
O rapora Görünüm ulaştı…
Lüleburgaz # 22 Mayıs 2020 Cuma 07:36

Lüleburgaz Deresi’ni kirleten fabrikaların tespiti ve dereden kirlilik analizi için numune alınmasına ilişkin Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu’nca yapılan başvuruyla ilgili hazırlanan rapora Görünüm Gazetesi ulaştı. Rapora göre numune sonuçlarının yanı sıra DSİ’nin dere üzerinde sadece debi kontrolü yaptığı ve kirlilik kontrolü yapmadığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün işletmeler tarafından dereye deşarj edilen kirlilik hakkında verilerinin olmadığı öğrenildi. Öte yandan müdürlüğün talebe rağmen dere boyundaki fabrikaların bilgisini veremeyeceklerini açıkladığı bildirildi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu’nun Lüleburgaz Deresi’ni kirleten fabrikaların tespiti ve dereden numune alınması yönündeki başvurusu sonuçlandı.

Başvuruyla ilgili detaylara ise Görünüm Gazetesi ulaştı.

Yapılan başvuruyla birlikte, yıllardır kirli akan Lüleburgaz Deresi’ndeki kirlilik yükü hakkında bir çalışma yapılmadığı ortaya çıktı.

Bununla birlikte sorumluluk alanı olmamasına rağmen Lüleburgaz Belediyesi’nin de konuya el atarak dereden detaylı bir kimyasal analiz yapılabilmesi için Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’ne numune aldırttığı öğrenildi.

 “KİRLİLİK VERİLERİ YOKMUŞ”

Tüm bunların yanı sıra yaklaşık 30 yıldır kirli akan ve çevrecilerin her fırsatta temizlenmesi için talepte bulunduğu Lüleburgaz Deresi hakkında herhangi bir kirlilik analizinin yapılmadığı da ortaya çıktı.

Lüleburgaz Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün verdiği yanıtta deredeki kirliliğin türü ve boyutları hakkındaki talep üzerine Kırklareli İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’yle görüşme yapıldığı bildirildi. Yapılan görüşme sonucunda müdürlük yetkililerinin dereye deşarj edilen kirlilik yükleri hakkında verilerinin olmadığını belirttiği ve bu dönemde faaliyeti devam eden veya duran işletmeler hakkında bilgi verilemeyeceğini bildirdiği öğrenildi.

DSİ SADECE DEBİ KONTROLÜ YAPMIŞ

Öte yandan belediyenin Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü’ne sadece kimyasal analiz yaptırmayıp dereyle ilgili yazılı başvuruda bulunduğu öğrenildi.

DSİ’nin belediyeye verdiği cevabın ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne benzer olduğu görüldü. DSİ’den yapılan açıklamada Ergene Nehri üzerinde Lüleburgaz İlçesi sınırlarında iki noktada debi kontrolü yapıldığı ancak kirlilik yükü kontrolü yapılmadığını belirttiği öğrenildi.

NUMUNE SONUÇLARI İNCELENİYOR

Öte yandan Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu’nun talebi üzerine yapılan kimyasal analiz sonuçlarının da çıktığı öğrenildi. Numune sonuçlarının uzman kişilere gönderildiği ve incelendiği belirtilirken ilk alınan bilgiler derenin kirlilik oranının yüksek olduğu yönünde oldu.

Bu haber 3866 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter