28 Mayıs 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Tatlı severlere bayram uyarısı
Lüleburgazlı diyetisyen ve beslenme uzmanı Melike Özefsun, vatandaşları tatlı krizine karşı uyarırken, “Yine de usulen evine tatlı alanlar varsa kesinlikle ilk ve ikinci gün haricinde tatlı tüketmemek gerek” diye konuştu.
Lüleburgaz # 23 Mayıs 2020 Cumartesi 14:17

Tansu Edip GÖKBUDAK

Bu yıl Lüleburgaz’da Ramazan Bayramı koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı gölgesinde buruk bir şekilde geçecek. Ancak buna rağmen geleneklerini yaşatmak isteyen vatandaşlar evlerine tatlı siparişleri vermeye başladı. Özellikle oruçla geçen bir ayın ardından yapılacak beslenmeye dikkat eden diyetisyen Melike Özefsun, bayramda beslenme düzeniyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“YASAK AVANTAJMIZA OLDU”

Bu yılki Ramazan Bayramı’nın diğer bayramlardan çok farklı olacağını söyleyen Özefsun, “Bu bayram bildiğimiz gibi diğer bayramlardan çok farklı olacak. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle ev ziyaretleri yapamayacağız. Eskiden her gidilen ev ziyaretinde ev sahibini kırmamak için zorla da olsa tatlı yerdik. Şimdi avantajımıza bu olmayacak” diye konuştu.

TATLI UYARISI

Ancak ev ziyaretleri yapılamayacak olsa bile gelenekleri yaşatmak için evine tatlı alan vatandaşlara uyarılarda bulunan Özefsun, ilk iki gün dışında kesinlikle tatlı yenilmemesi gerektiğini söyledi. Özefsun, “Tadımlık 2 ya da 3 baklava sevenleri için çok yeterli olur. Baklava sevmeyenler  yerine  dondurma  gibi sütlü tatlı da tercih edebilirsiniz. Tabi bu arada şeker hastalarını da ayrı tutmak gerekiyor” dedi.

“TRAKYALI HAMUR İŞİNİ SEVER”

Trakya insanının evde hamur işi börek yapmayı çok sevdiğini söyleyen Özefsun, “Bu dönemde yürüyüş de yapamayacağımız için en azından hamurdan uzak duralım. Geç saatte yapılan hafif bir kahvaltı ile günde 2 ya da 3 öğünle bayramı da hafif atlatabiliriz. Gaz şikayeti yaşayan bireyler Rezene çayı ve sade soda içebilirler. Eve kapanınca suyu da unutmamak lazım” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 737 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter