23 Ekim 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Çiftçi Covid-19’dan değil kredi borcundan boğuluyor”
Lüleburgaz # 22 Mayıs 2020 Cuma 08:40

CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, kredi borçları yüzünden boğulan çiftçiye olan desteklerin ne zaman ödeneceğini sordu.

Kayan önergesinde, çiftçinin dekar başına maliyet rakamlarını da örnek vererek; “Şu ana kadar, hükümetin Türk çiftçisine vermeyip kestiği, 177 milyar TL borcu vardır” dedi.

Çiftçinin 2020 ayçiçeğini harçla-borçla zar-zor ektiğini hatırlatan Kayan; “Hala 2019 yılı ayçiçeği desteklemeleri verilmedi. Çiftçinin elinde beş kuruş kalmadı. Hükümet, çiftçimizin yasal hakkı olan devlet desteğini vermiyor; fakat çiftçimizi verdiği kredilerle boğuyor. Çiftçi Covid 19’dan değil, üretmek için aldığı kredi borçları yüzünden boğuluyor” ifadelerini kullandı.

“‘DÜNYA BİZİ KISKANIYOR’ DİYEN HÜKÜMETE SORUYORUM”

Kayan, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti; “Hükümetlerinizin yıllardır uygulamış olduğu yanlış tarım politikaları sebebi ile çiftçilerimizi nefes dahi alamaz hale gelmiştir. Hükümet olarak uygulamış olduğunuz bu yanlış tarım politikalarından ne zaman vazgeçeceksiniz? İlgili Bakan olarak; yukarıda bahsetmiş olduğum giderler karşısında Çiftçilerimizin kar edebileceklerini düşünüyor musunuz? Sürekli olarak “Dünya bizi kıskanıyor” diyen bir hükümetin Tarım ve Orman Bakanı olarak; tarıma hala ve ısrarla milli gelirin %1’inin ayrılmasını akla uygun buluyor musunuz? Dünyayı pençesine alan korona salgınında gördük ki tarım çok önemli. Her üründe kendi kendine yetebilmek çok önemli. Vatandaş olarak çok merak ediyoruz; Hükümetiniz tarımı güçlendirmek için neler yapıyor? “Dünya bizi kıskanıyor” diyen hükümete soruyorum; çiftçilerimize olan borçlarınızı ne zaman ödeyecek siniz? “Dünya bizi kıskanıyor” diyen hükümete soruyorum; 2019 ayçiçeği desteklerini ne zaman ödeyeceksiniz?

Bu haber 803 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter