13 Temmuz 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kahvehanede ‘gergedan böceği’ buldu
Lüleburgaz’da Cevat Fırat isimli vatandaş, kahvehanede otururken duvarda bulduğu böceğin yurtdışına çıkarılması yasak olan, endemik türlerden ‘Gergedan Böceği’ olduğunu öğrendi. Böceği, zarar görmemesi için kavanoza koyan ve ardından doğaya bırakan Fırat; “Doğa için çok yararlı bir tür olduğunu öğrendik. Vakit kaybetmeden doğal ortamına bıraktık” dedi.
Lüleburgaz # 27 Haziran 2020 Cumartesi 07:23

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’da bir kahvenin duvarında bulunan ‘Gergedan Böceği’ (Oryctes nasicornis)doğaya salındı.

Cevat Fırat adlı vatandaş, önceki akşam bir kahvehanede oturduğu sırada duvarda siyah renkli, baş kısmında boynuz olan böceği gördü.

Böceği zarar görmemesi için muhafaza altına alan Fırat, yaptığı araştırmada böceğin endemik bir tür olan ‘Gergedan Böceği’ olduğunu ve yakalanmasının yasak olduğunu öğrendi.

Böceği kutuya koyarak evine götürdüğünü ancak koyduğu kutudan kaçtığını söyleyen Fırat, evde yaptığı aramada böceği yeniden bularak kavanoza koyduğunu ifade etti.

DOĞAL ORTAMINA BIRAKTI

Böceği ilk gördüğünde şaşırdığını belirten Fırat, böceğin öldürülme ihtimaline karşı önlem aldığını söyledi.

Fırat; “Kahvede otururken duvarda dikkatimi çekti. Aldım baktım boynuzu var. Sağanak yağışların getirdiği selle buralara ulaştığını düşünüyoruz. Daha önce nadir bulunan bir böcek olduğunu okumuştum. Kozmetik sanayisinde kullanıldığını ya da üniversitelerde araştırma yapılmak için kullanıldığını okudum. Ağırlığının 850 katını kaldırabilen bir böcekmiş. Kaçmasın diye kutuya koymuştum, kutudaki delikten kaçmış. Ekmek dolabının içinde yeniden buldum. Doğa için çok yararlı bir tür olduğunu, dokunulmaması gerektiğini, yeniden doğal ortamına bırakmamız gerektiğini öğrenince vakit kaybetmeden bıraktık” dedi.

Fırat böceği daha sonra yeniden doğaya bıraktı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 3894 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter