13 Temmuz 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
İtfaiye afetlere hazır!
40 kilometrelik telsiz ağı kuruldu…
Lüleburgaz # 29 Haziran 2020 Pazartesi 07:15

Lüleburgaz İtfaiyesi, son yıllarda artan doğal afetlere karşı önlemlerini artırdı. Bu kapsamda ekipmanlarını yenileyen itfaiye, afet sırasında iletişimin kopmaması için 40 kilometrelik alanda etkili telsiz ağı kurdu. Bunun yanı sıra gerek itfaiye, gerek belediye personeline afet eğitimleri veren Lüleburgaz İtfaiyesi, mahalle mahalle vatandaşlara da afet eğitimi vermeyi planlıyor.

Tansu Edip GÖKBUDAK

Bir taraftan küresel iklim değişikliğinin getirdiği aşırı hava koşulları, diğer yandan son yıllarda artan depremlerle her geçen gün daha da hareketlenen yer küre nedeniyle Lüleburgaz Belediyesi 2020-2024 stratejik planı içerisinde afet yönetimine önemli bir yer ayırdı. Bu kapsamda yapılacak yatırımlar yeni doğa şartlarına göre belirlenirken, Lüleburgaz İtfaiyesi de olası deprem, sel ya da fırtına nedeniyle yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek için hem ekipmanlarını güncelledi hem de arama kurtarma eğitimlerine yönelik çalışmalarını sıklaştırdı. Çalışmalar hakkında Görünüm Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Lüleburgaz İtfaiyesi Müdürü Ceyhun Akgöl, önemli uyarılarda bulundu.

“HER TÜRLÜ AFETE HAZIRIZ”

Afet konusuna hassasiyetle yaklaştığını kaydeden Akgöl, bu kapsamda Lüleburgaz İtfaiyesi’nin gerek arama kurtarma gerekse de ekipman olarak afetlere hazır olduğunu söyledi. İtfaiyenin sık sık afetlere yönelik tatbikat ve eğitimler gerçekleştirdiğini kaydeden Akgöl, “Afet yönetimi zor bir konu. Bizim itfaiye olarak arama kurtarma olsun, personel eğitim olsun bunlara ağırlık verdik. Belediye başkanımızın katkısıyla ekipman ihtiyaçlarımızı giderdik. Her türlü afete hazır bir şekilde ekipmanlarımız var. Daha çok depremde arama kurtarmada kullanılacak ekipmanlar, ayırıcılar, kesiciler, insanları bulundukları bölgeden kurtaracak ekipmanlar temin ettik.” dedi.

AFETLER İÇİN TELSİZ SİSTEMİ KURULDU

Akgöl, afetlerde iletişim hatlarının çok önemli olduğunu kaydederek, itfaiye personelinin olası afet bölgesindeki iletişiminde kopukluk yaşanmaması için 40 kilometre menzilde etkili telsis ağı kurduklarını söyledi. Akgöl, “Bunun yanı sıra telsiz sistemini geliştirdik. Köylerle iletişim kesildiği zaman bizzat telsizle iletişimde kalacağız. Bunun dışında bu sene telsiz sistemlerimizi kurduk. 40 kilometrelik alanda kendi ağımızı kurduk. Bunu biz afetler için de kullanacağız. Telsiz sistemlerimize ihtiyacımız olacak. 2020 -2024 stratejik planımızda planlarımız var. Afet ve acil durum yönetiminin sürdürülebilirliğinin sağlanmasına çok emek veriyoruz. İtfaiye personelimize afetlerde nasıl müdahale edecekleri konusunda eğitimler verdik” şeklinde konuştu.

ENKAZDA ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ

Akgöl, itfaiye personelinin olası bir depreme karşı da hazır olduğunu kaydetti. Akgöl, bu doğrultuda itfaiye personelinin Durak Mahallesi’nde bulunan bir model enkazda sürekli arama kurtarma eğitimi aldıklarını söyleyerek, “. İstasyon mahallesinde model bir enkazda arama kurtarma çalışması yaptık.  Bu konuda AFAD’la birlikte hareket etmeyi planlıyoruz. Biz de Lüleburgaz İtfaiyesi olarak köklü bir teşkilatız. Hem enkaz altında kalanlar, hem selde mahsur kalanları kurtarma eğitimi yapıyoruz. Personeli arama kurtarma eğitimi verdikten sonra onların kazmasından baltasına, jeneratörüne kadar bütün ekipmanlarını yeniledik. Sadece itfaiye olarak değil, tüm belediye olarak afet yönetimin sahiplendik” dedi.

VATANDAŞA ONLİNE EĞİTİM

Lüleburgaz İtfaiyesi’nin Lüleburgaz Belediyesi personeline de afet eğitimi verdiğini kaydeden Akgöl, bu eğitimleri mahalle mahalle çok sayıda vatandaşa ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Akgöl, koronavirüs salgınının eğitimlere engel olduğunu ancak salgının geçmemesi durumunda online eğitimler yapacaklarını söyleyerek, “Vatandaşa mahalle muhtarlarıyla birlikte afet eğitimi yapacaktık ama salgın engel oldu. Eğer bu süreç devam ederse AFAD’la da konuşup online eğitimler vermeyi planlıyoruz. Personelimize bu sene bu eğitimleri verdik. Koronavirüs salgını olmasaydı vatandaşa inecektik. Mahallelerde afet yönetimi eğitimine başlayacaktık” diye konuştu.

YANGINA MÜDAHALE EĞİTİMİ ALABİLİRLER

Vatandaşların da afetlere karşı daha bilinçli olması gerektiğini kaydeden Akgöl, “ Vatandaşın burada yapması gereken AFAD’ın ve belediyenin duyurularını dikkatle incelemesi gerekiyor. Sadece deprem değil, sel, su baskınının hepsi afet kapsamına giriyor. Bizden gelip yangınlara ilk müdahale eğitimi alabilirler. Kurumlar kendileri zaten alıyorlar. Ben aynı zamanda AFAD gönüllüsüyüm. E devletten kayıt olabiliyor. Bu eğitimleri AFAD’dan ücretsiz alabilirler. Aynı zamanda afetlerde yangınlar da çıkabiliyor. Vatandaş evlerinde yangın tüpü bulundursun. İlk müdahale her zaman çok önemli. Böyle bir afet anında bizler de afete uğrayacağız. Ailelerimiz de afete uğrayacak. Biz de afetzede olabiliri. O yüzden herkes bu eğitim alsın. İnternetten online da bu eğitimi alabilirler” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 807 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter