24 Temmuz 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Mezbahalara ‘korona’ ayarı!
Özel tulum, maske, ateş ölçer…
Lüleburgaz # 30 Temmuz 2020 Perşembe 08:00

Kurbanlıkların kesileceği mezbahalarda da bayram öncesi koronavirüs önlemleri alınmış durumda. Büyükkarıştıran’da bulunan Ersin Et Ürünleri mezbahasında Hayvan Sağlığı Şubesi’nden Veteriner Hekim Okay Çokan’ın gözetiminde yapılacak kesimlerde maskeli, özel tulumlar giymiş çalışanlar hizmet verecek.

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’a bağlı Büyükkarıştıran beldesinde bulunan Ersin Et Ürünleri mezbahasında bayram süresince kurbanlık hayvanlar koronavirüs önlemleri çerçevesinde maskeli, özel tulumlar giymiş çalışanlar tarafından kesilerek sahiplerine teslim edilecek.

Ersin ve Erkan İtikyıldırım’ın sahibi olduğu Ersin Et Ürünleri şirketine ait mezbahada kurban bayramı öncesinde tüm önlemler günler öncesinden alındı.

Kurbanlık hayvanların mezbahaya girişinden çıkışına kadar olan süreçte maskeli ve özel tulumlar giymiş çalışanlar görev yapacak, kurbanlık hayvanlarını getirenlere ateş ölçümü yapılacak.

Mezbahada kurban bayramı öncesinde devam eden kesim işlemleri, Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi’nden Veteriner Hekim Okay Çokan gözetiminde sürdürülüyor.

“BAYRAMDA 200-250 BÜYÜKBAŞ KESİLECEK”

Kurban Bayramı dolayısıyla alınan önlemler hakkında bilgi veren Veteriner Hekim Okay Çokan; “Büyükkarıştıran’da bulunan Ersin Et ve Et Ürünleri Mezbahanesi’nde günlük olarak kontrollerimiz yapılmakta, hayvan kesimleri bizim kontrolümüzde sürmekte. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi tedbirlerimizi daha da artırmış bulunuyoruz. Burada çalışanlara gerekli bilgilendirmeleri yapıp, gelen kasaplara ya da hayvan kestirecek olanlara gereken bilgileri veriyoruz. Koronavirüsle ilgili tedbirleri almaları kapsamında uyarıyoruz. Gelenlerin ateşleri ölçülüyor, ateşi yüksek olan gerekli işlemler yapılıyor” dedi.

Bayramda yaşanabilecek yoğunluğa hazır olduklarını söyleyen Çokan; “Kurban bayramında burada yaklaşık 200-250 büyükbaş hayvan kesilecek. Bunlar daha çok bizim bölgemize ya da İstanbul’a gönderilecek kurbanlıklar olacak ve randevu usulü ile çalışılacak. Randevuyla insanlar gelip pay edilmiş halde hazırlanan etlerini bizim kontrolümüzde, hijyenik koşullarda alacaklar. Bu konuda vatandaşların herhangi bir şüphe duymasına gerek yok. Koronavirüs kurban etiyle bulaşmaz. Tüm önlemleri almış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Bu haber 1684 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter