24 Temmuz 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Verilmeyen zam kriz doğurdu!
Kırklareli # 17 Ekim 2020 Cumartesi 06:09

Çınar TÜRKMEN

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, en son 2 Ekim 2019 tarihinde yapılan Ulusal Süt Konseyi (USK) toplantısında 15 Kasım 2019’dan geçerli olmak üzere süt fiyatının 2.30 kuruş olarak belirlendiğini hatırlatarak; “Gelinen bu noktada bizlerin öngörüleri dikkate alınmayarak bugün yaşadığımız süt krizine zemin hazırlamış oldu” dedi.

Dermenci yaptığı açıklamada, Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği fiyatın bir yıl geçerli olduğunu ancak bu fiyatın bir yıl gibi uzun bir süreyle uygulanamayacağını, bunun belirli bir yem-süt paritesine bağlanması gerektiğini ya da 6 ayda bir belirlenmesi gerektiğini talep ettiklerini belirtti.

Dermenci; “O gün düzenlenen toplantıda bakanlık yetkilileri alınan kararın aynı kalacağını fakat yem-süt paritesi düşünce de bir yılı beklemeden tekrar Ulusal Süt Konseyinin toplanabileceğini ifade ettiler.  Hepimizin malumu üzerine pandemi süreci ve akabinde yükselen döviz fiyatları ile birlikte başta yem fiyatları olmak üzere üreticilerimizin birçok girdi maliyetleri %30-%50 arasında artmaya başladı. Bunun üzerine 17 Haziran 2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na yaptığım ziyarette bizzat bakanlık bürokratlarına; maliyetlerin arttığını, yem süt paritesinin düştüğünü, 2 Ekim’de söyledikleri Ulusal Süt Konseyi (USK)’nin toplanıp, süt fiyatının revize edilmesini akabinde de Aralık ayında belirlenecek yeni süt fiyatıyla birlikte yetiştiricilerimizin sürdürülebilir bir fiyatla üretime devam etmelerinin sağlanabileceğini belirttim. Fakat gelinen bu noktada bizlerin öngörüleri dikkate alınmayarak bugün yaşadığımız süt krizine zemin hazırlamış oldu” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN ÜRETEN GÜCÜNE YAZIK OLACAKTIR”

Dermenci; “Bugüne bakıldığında üreticilerimiz bırakın para kazanmayı her gün zarar eder bir duruma düşmüştür. Öte yandan sanayici ihtiyacı olan sütü bulamamaya başlamış, sonuçta üretici de sanayici de bu uygulanan fiyat politikasından mağdur olmuştur. Sonuç olarak Bakanlığımızın yapmış olduğu yılda bir fiyat politikasından vaz geçerek, yem-süt paritesini ve dünya süt fiyatını baz alacak şekilde 3’er aylık ya da 6’şar aylık periyotlar şeklinde süt fiyatını belirlemelidir. Ya da Ulusal Süt Konseyi’nin (USK)  yeniden yapısının değiştirilerek, Gıda Komitesi’nden bağımsız bir kurul haline getirilmesi gerekmektedir. Aksi halde önceki yıllarda olduğu gibi bölgesel fiyat belirlenmesinin önü açılmış olacaktır. Bir an önce bu önlemler alınmadığı taktirde Türkiye’nin üreten gücüne yazık olacaktır” dedi.

 

Bu haber 869 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter