24 Temmuz 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Yeni tedbirler uygulamaya geçti!
Koronavirüsle mücadelede alınan yeni tedbir kararları ve kısıtlamalar 20 Kasım Cuma gününden itibaren uygulamaya geçti. Bu akşam saat 20:00’de sokağa çıkma yasağı başlayacak.
Lüleburgaz # 21 Kasım 2020 Cumartesi 07:55

Çınar TÜRKMEN

Koronavirüsle mücadelede alınan yeni tedbir kararları ve kısıtlamalar 20 Kasım Cuma gününden itibaren uygulamaya geçti.

Buna göre, 20 Kasım Cuma günü saat 20:00’den itibaren geçerli olacak şekilde alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ila 20:00 arasında hizmet verebilecek.

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel-al hizmeti verecek şekilde açık olabilecek.

Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmaları saat 20:00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.

KARAYOLLARI KENARINDAKİ TESİSLER MUAF

Şehirlerarası karayolları kenarında bulunan Babaeski-Havsa arası O3-05 otoyolu 3. kilometrede bulunan Metro Dinlenme Tesisleri, Babaeski-Lüleburgaz otoyolu 17. kilometrede bulunan Reis Dinlenme Tesisleri, Lüleburgaz-Saray yolu 15. kilometrede bulunan Ahmetbey Dinleme Tesisleri’ndeki yeme-içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak.

65 YAŞ ÜZERİ İÇİN KISITLAMALAR

İl genelinde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri arasında, 20 yaş altı kişiler (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) gün içerisinde 13:00 ila 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Yeni bir karar alınıncaya kadar 21 Kasım’dan itibaren hafta sonları 10:00-20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00’a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00’den 23 Kasım Pazartesi 05:00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak.

AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde açık olacak işyeri, işletme ve kurumlar şu şekilde; İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri,

Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,

Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri afetle ilgili çalışma yürüten kurum/kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.),

Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),

Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar,

Oteller ve konaklama yerleri,

Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar,

Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri,

Üretim ve imalat tesisleri,

Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları, Valilik/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi,

Sebze/meyve toptancı halleri.

Sokağa çıkma kısıtlamasından küçükbaş-büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler, zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil), veteriner hekimler, Hayvan Besleme Grubu Üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar, evlere paket servis hizmetinde görevli olanlar, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenler, şehir içi toplu ulaşım araçlarının  sürücü ve görevlileri de istisna kapsamında sayılacak.

TOPLU ULAŞIMDA SEFER SAYISI ARTIRILACAK

Yerel yönetimler, şehir içi toplu ulaşım araçlarındaki yoğunluğu azaltacak, seferlerdeki seyrekleşmeyi sağlayacak şekilde başta sefer sayılarının arttırılması olmak üzere ihtiyaç duyulan her türlü tedbiri alacak.

 

 

 

 

Bu haber 2739 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter