24 Temmuz 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kalker ocağına tepki seli!
Pınarhisar’da kurulması planlanan kalker ocağı pandemi gölgesinde yapılmak istenen Halkın Katılımı Toplantısı’na bölge halkı tepki gösterdi. CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu: “Pandemi şartlarında herkese ‘Evde Kal’ diyen devlet, maden şirketlerine, kazmaya, kirletmeye, yok etmeye devam edin diyor. Halkın Katılım Toplantısı’na ne yazık ki bölge halkı katılamıyor” dedi.
Kırklareli # 13 Ocak 2021 Çarşamba 06:33

Haber Merkezi                                                                                     

Pınarhisar’da kurulması planlanan kalker ocağına bölge halkının tepkisi büyük oldu.

Halkın katılımı toplantısı öncesinde Pınarhisar’da bir araya gelen vatandaşlar, projeye tepki gösterdi.

Vatandaşlara, CHP Kırklareli Milletvekilleri Türabi Kayan, Vecdi Gündoğdu, belediye başkanları ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi.

CHP Kırklareli Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, burada yaptığı açıklamada: “Bölgenin ekolojik dengesine ciddi tehdit oluşturacak, Anayasa ve yasalara aykırı bir şekilde yapılması planlanan Kalker Ocağı projesinin yaratacağı olumsuzlukları, duyarlı tüm STK’ların ve bizlerin TBMM olmak üzere her platformda dile getirmesine rağmen proje süreci pandemi şartlarına rağmen devam ettirilmektedir” dedi.

“YANGINDAN MAL KAÇIRMA METODUDUR”

Gündoğdu, proje arazisinin askeri alan olmasına rağmen; herhangi bir satın alma, ihale ve kiralama olmadan ilgili şirkete verildiğini belirterek: “Nasıl verildiği, hangi şartlarda verildiği veya tahsis edildiği konusunda TBMM’ye bir soru önergesi vermemize rağmen hala kamuoyuna bilgilendirici bir açıklama yapılmamıştır. Projenin ilgili şirket tarafından Bakanlığa müracaatından hemen ardından adeta jet hızıyla onay alması ve tüm pandemi kısıtlamalarına rağmen halkın katılım toplantılarının devam etmesi tam bir “yangından mal kaçırma” metodudur”

“HERKESE ‘EVDE KAL’, MADEN ŞİRKETLERİNE ‘KAZMAYA DEVAM ET’ DİYOR”

Toplantının pandemi sürecinde yapılmasına tepki gösteren Gündoğdu: “Pandemi şartlarında herkese “EvdeKal” diyen devlet, maden şirketlerine; kazmaya, kirletmeye, yok etmeye devam edin diyor. Halkın Katılım Toplantısı’na ne yazık ki bölge halkı katılamıyor, sadece şirket elemanları ve AKP’li belediye çalışanları katılıyor. Proje bölgesinin su kaynaklarının üzerinde olması ve bölgede planlanan kalker ocağından yılda 2 milyon ton kalker üretilecek olması ve açık işletme yöntemi ile patlatmalı kazıların yapılarak cevher çıkartılması sırasında; Temiz suyun alternatifi yoktur. İçme suyunun riske edilmesinde Kamu Yararı yoktur.   Proje alanı aynı zamanda arkeolojik kalıntıların olan ve bölgede harman kaya mezarları bulunduğu bölgedir. Hükümetin rant uğruna, kontrolsüz yıkım ve talan politikalarına her ne pahasına olursa olsun dur diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 685 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter