24 Temmuz 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Son perde ağlattı!
Lüleburgaz’ın kültür, sanat ve siyaset alanındaki önemli isimlerinden Budak Çal, yakalandığı koronavirüs nedeniyle 85 yaşında hayatını kaybetti. Çal için CHP parti binası önünde düzenlenen törende duygu dolu anlar yaşandı.
Lüleburgaz # 13 Ocak 2021 Çarşamba 06:37

Mustafa KARAKAYA

Oyuncu, yönetmen, yazar, sporcu, sahne teknisyeni gibi sıfatlarla tanıdığımız, Lüleburgaz’da bir dönemin kültür, sanat ve siyaset alanındaki önemli isimlerinden Budak Çal, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Çal için CHP parti binası önünde tören düzenlendi.

Aynı zamanda CHP eski ilçe yöneticilerinden, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği onursal üyesi, şubenin tiyatro kolu kurucusu 85 yaşındaki Budak Çal, bir süredir Edirne’de tedavi görüyordu.

Budak Çal’dan acı haber, 11 Ocak’ta geldi. Çal’ın ölümü sevenlerini yasa boğdu.

PARTİ BİNASINDA TÖREN

Çal için, zamanında parti adına satın alınması için büyük emek verdiği CHP parti binası önünde tören düzenlendi.

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle parti binası önüne getirilen cenaze aracının çevresinde toplanan çok sayıda kişi, Çal’a helallik verdi.

Buradaki törene CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Belediye Başkanı Murat Gerenli, CHP İl Başkanı Alaaddin Güncer, İğneada Belediye Başkanı Tahir Işık, Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Güncer, Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Özgür Uygul, CHP İlçe Başkanı Devrim Gündüz, İl Başkan Yardımcısı Deniz Kılıç, İl Genel Meclis Üyesi Yeşim Girgin, Lüleburgaz Ana Kademe Yöneticisi Sevda Ersin, CHP Lüleburgaz Kadın Kolları Başkanı Güzeri Yılmazoğlu ve Yönetimi, Gençlik Kolları Başkanı Onat Ordu ve Yönetimi, CHP Pınarhisar İlçe Başkanı Burak Akdeniz, İğneada CHP Belde Başkanı Volkan Direk, Halk-Lis İl ve İlçe üyeleri ve İyi Parti Lüleburgaz İlçe Başkanı Nurdan Aksakal Kurtuluş’un yanı sıra çok sayıda seveni katıldı.

BUDAK ÇAL KİMDİR?

Lüleburgaz’ın önemli değerlerinden Aşkiye-Neşet Çal’ın oğlu Budak Çal, 5 Aralık 1936'da Lüleburgaz’da doğdu.

İlköğrenimini İnönü İlkokulu’nda (Kocasinan) orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı.

Galatasaray Lisesi'nde futbola ve tiyatroya başladı.

1958–1959 öğrenim yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Hukuk Fakültesi 3. sınıfta öğrenimini bırakmak zorunda kaldı.

1962 yılında Öğretmen Günsel Çal ile evlendi.

1965 yılında yedek subaylık eğitimi için Sivas’ta er eğitim tugayında eğitim gördü. Daha sonra Malatya’da iki yıl süre ile yedek subay olarak öğretmenlik yaptı

Babası Neşet Çal’ın ölümü üzerine baba mesleği olan eczacılıkta kardeşi eczacı Atak Çal ile çalışma hayatını sürdürdü. Emekli olup Lüleburgaz’da hayatını sürdürmeye devam etti.

Aileden gelen gelenekle ölene kadar tiyatro sanatını sürdürdü.

Yüzlerce oyuna yönetmen, oyuncu, dekor tasarımcısı olarak imza attı.

Galatasaray’ın amatör ve genç takımlarında futbol oynadı, 1949 yılından 1955 yılına kadar Lüleburgaz Yeşilova’da, 1955’ten 1958 yılına kadar Lüleburgaz Adalet Kulübü’nde futbol oynadı.

80’li yıllarda yazdıkları bir oyun nedeniyle Ragıp Sökmener’le ‘Sıkıyönetim kanununa, 141 ve 142. maddeye muhalefet, Türk büyüklerine hakaret’ suçlamasıyla tutuklandı. 6 ay boyunca tutuklu kaldı.

ATATÜRKÇÜLÜĞÜ MAHKEME KARARIYLA ‘TESCİLLENDİ’

Budak Çal, 2019 yılında gazetemize verdiği röportajda o günleri: “O zaman tutukla gitsin. Ardından beraat kararı geldi. Mahkemede beraat kararımın gerekçesi olarak ise benim Babaeski'de, Lüleburgaz'da birçok resmi bayramda afişler, pankartlar hazırladığım, Atatürkçülüğü ile bilinen bir kişi olduğum, birçok okul ve kurumda yaptığım Atatürk köşeleriyle tanınan bir kişi olduğum yazıyordu. Belki de Türkiye'de Atatürkçülüğü mahkeme kararıyla tescil edilen ilk kişi ben oldum” diye anlatmıştı.

"MATBAA PARASIYLA PARTİ BİNASI ALDIK"

Budak Çal, Lüleburgaz’da CHP’nin ilçe sekreteri olduğu dönemde matbaa parasıyla parti binası satın aldıklarını şöyle anlatmıştı: “Bu parti binaları, hepsi bizim vermemizdi. 70'li yıllarda partiye girdim sekreter olduk. O dönem parti binası hiç açılmıyordu. Yazıhaneye bağlamışlar. Pazartesi bile açılmıyordu. Ben bunun üzerine "CHP'yi pazartesi günleri açacağım" dedim. O zaman İlçe Sekreteri'yim. Bana ilk başta itiraz ettiler. Parti kanalıyla bir yerlere gelmek istiyorlar. Aldım defterleri elime. 10 mahalle var. Aşağı yukarı 5'inde üye yok. 35 köyün yarısında üye yok. Önce tanınmak için lokal açalım dedim. Belediyenin karşısındaki pasajın içinde lokal tuttuk. Sonra yer arayışındayken şimdiki partinin yerini annem bir paraya anlaştı. Partinin parası yetmedi. Genel merkeze git dediler. Oraya gidildi. O zaman CHP'nin gazetesi Ulus Gazetesi vardı. Ulus Gazetesi'nin matbaa makinelerini Cumhuriyet Gazetesi'ne satmışlar. CHP Cumhuriyet Gazetesi'nden parasını alamamış. Genel Merkez Lüleburgaz'dan giden CHP'lilere, "Gidin Cumhuriyet Gazetesi'nden matbaanın parasını alın. O para sizin olsun" demiş. Bizimkiler de gidip oradan o parayı aldı. Genel merkez alamadı biz aldık. Biraz da etraftan toplanınca binayı aldık. Matbaa makinesi parası olmasaydı bina alınamayacaktı”

2020 yılında CHP İlçe Başkanlığı’nda bulunan toplantı salonuna Budak Çal Salonu adı verildi.

Budak Çal’ın eşi emekli öğretmen Günsel Çal ise 2013 yılında hayatını kaybetmişti.

 

Bu haber 4984 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter