20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Trakya 1 Mart’tan itibaren ‘korunmuş bölge’
Kırklareli’nin de içinde bulunduğu Trakya Bölgesi, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren PPR hastalığından korunmuş bölge olarak kabul edilecek. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, canlı hayvan alım satımı yapan, nakleden veya taşıyan kişilere bu konuda uyarıda bulundu.
Kırklareli # 20 Şubat 2021 Cumartesi 06:57

Çınar TÜRKMEN

Koyun keçi vebası hastalığından korunmuş bölge ilan edilen Trakya'ya yapılacak küçükbaş canlı hayvan sevkleri genelgesi 15 Şubat’ta yayımlandı.

Genelgeye göre, Trakya dışından hayvan satın almak isteyen yetiştiriciler, canlı hayvan alım satımı yapan, nakleden veya taşıyan kişiler bu hayvanların Kırklareli’ye getirilmesinin öncesinde bu genelgeye göre hareket edecek.

30 GÜN İÇİNDE BİLDİRİMDE BULUNMALARI GEREKİYOR

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de Trakya’nın koyun keçi vebası hastalığından korunmuş bölge ilan edilmesi konusunda canlı hayvan alım satımı yapan, nakleden veya taşıyan kişilere bilgilendirmede bulundu.

Müdürlük, koyun keçi yetiştiriciliği yapan vatandaşların hayvanlarını 1 yıl içinde küpeletmeleri, hayvan alım satımlarında belgelerini eksiksiz düzenlemeleri ve 30 gün içerisinde İl ya da İlçe Müdürlüklerine bildirimde bulunmaları gerektiğini kaydetti.

İL İÇİNDE YAPILACAK HAYVAN ALIM-SATIMLARI

Canlı hayvan alım satımı yapan, nakleden veya taşıyan kişilerin de genelge hükümlerini uygulamakla yükümlü olduğu belirtilen açıklamada, il içerisinde yapılacak alım satımlarda hayvanların küpelenmiş, Türkvet sistemine kayıt edilmiş ve Koyun Keçi Nakil Belgesi'nin eksiksiz doldurulmuş olması gerektiği belirtildi.

İL DIŞINDAN HAYVAN NAKLİ

Hayvanların il dışına gitmesi halinde ise bu işlem ve belgelere ek olarak İl ya da İlçe Müdürlüklerinden Veteriner Sağlık Raporu alınmasının zorunlu olduğu kaydedildi.

Trakya Bölgesi dışından hayvan satın almak isteyen yetiştiricilerin, hayvanları satın alacakları İl ya da İlçe Müdürlüklerine müracaat ederek genelgede belirtilen testler ve karantina sürecini tamamladıktan sonra Veteriner Sağlık Raporu ile hayvanları Kırklareli’ye getirebilecekleri belirtildi.

 

 

Bu haber 9550 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter