20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Kırklareli Hırvatistanlı yatırımcıların dikkatini çekiyor”
Kırklareli # 25 Şubat 2021 Perşembe 06:04

“Kırklareli Hırvatistanlı yatırımcıların dikkatini çekiyor”

Haber Merkezi

İstanbul Konsoloslar Derneği Dönem Başkanı ve Hırvatistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Dr. Ivana Zerec ile Başkonsolos Vekili Vesna Fabris, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’na da ziyarette bulundu.

Başkonsolosu KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ve Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan karşıladı.

Kırklareli hakkında bilgi almak ve sektörlerin durumunu öğrenmek için geldiğini söyleyen başkonsolos Zerec: “Burada olmaktan ve gösterilen misafirperverlikten çok memnun oldum. Ziyaretten önce değerli Başkanımız Soner Ilık hakkında edindiğim bilgilerde kendisinin genç, girişimci, araştırmacı bir ruha ve Kırklareli’nin gelişmesi için değişik fikirlere sahip olduğunu öğrendim. Bu bilgiler benim için çok değerli. Politikada kurum ve kuruluşların gerçek hayatta da sık sık bir araya gelmesi ilişkiler açısından önem arz ediyor. Türkiye önemli bir ülke ve gittikçe daha da iyi başarılar yakalamaya devam ediyor. Ülkemiz Avrupa Birliği’ne üye olması ile AB’ye üye olmayan ülkelerin Avrupa’ya açılması konusunda yatırımcıları kendine çekmektedir. Bizler bu konuda daha da teşvik edici uygulamalar yürütüyoruz. Kırklareli çok çeşitli bir üretim şehri olarak dikkat çekiyor. Kırklarelili yatırımcının Hırvatistan üzerinden tüm Avrupa’ya yayılması gibi Hırvatistanlı yatırımcıların da Kırklareli’ye ilgisi olacaktır. Birçok ortak özelliğimizin bulunduğu bu şehir ile ticari ve ekonomik işbirliğimizi geliştirmek arzusundayız” dedi.

MAYIS AYINDA KIRKLARELİ’YE GELECEKLER

KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, İstanbul Konsoloslar Derneği Dönem Başkanı ve Hırvatistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Dr. Ivana Zerec ile yaptığı görüşmesinde Başkonsolos Dr. Zerec’in Dönem Başkanlığı’nı yaptığı İstanbul Konsoloslar Derneği Üyelerini Mayıs Ayı içerisinde Kırklareli’de misafir etmek için görüş birliğine vardıklarını dile getirdi.

Gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Ilık: “Hırvatistan Cumhuriyeti Başkonsolosumuzu ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Üyelerimizle birlikte hedefimiz Balkanlar ile yakınlaşmak ve yeni işbirlikleri kurmaktır. Bu konuda iş dünyamıza yeni işbirlikleri için platformlar oluşturmaya çalışıyoruz. Amacımız Kırklareli ekonomisini canlandırmak için gerek yurt içinde gerekse de yurtdışında girişimlerde bulunmaktır. Bunun içinde gece gündüz demeden çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Kırklareli’yi tanıtırken daima bir üretim şehri olarak tanıtıyoruz. Tükettiğinden daha fazlasını üreten bu coğrafya artık dünyanın ilgisini daha da çok çekiyor. Hırvatistan topraklarının geçmişte Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmiş olması ortak kültür kimliğimizin olduğunu da bizlere hissettiriyor. Kırklareli’miz uzun yıllardır birçok milletin göç ettiği, yaşadığı kültür kenti konumundadır. Yoğun Balkan göçmeni insanımızın huzur içerisinde yaşadığı bir şehiriz. Tarım ve Sanayi gibi konularında üretimimizin yanı sıra sahip olduğumuz coğrafya ile turizm konusunda da yükselmeye, ses getirmeye devam ediyoruz. Üyelerimizin ihracat kapasitelerini artırmaya ve dünya piyasasında boy göstermelerine destek olmaya çalışıyoruz. Hırvatistan ile ticari işbirliğimizi geliştirip üyelerimizin bir Avrupa ülkesinde yatırım yapmalarını ya da Hırvat menşeili firmaların burada yatırım yapmasını sağlamak bizleri memnun edecektir” ifadelerini kullandı.

İki taraf için de verimli geçen görüşmenin ardından karşılıklı armağanların takdimi ile ziyaret sonra erdi.

Bu haber 1102 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter