19 Nisan 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kırklareli Beyaz Peyniri TRT’de
Lüleburgaz # 02 Mart 2021 Salı 07:47

Haber Merkezi

Kırklareli Ticaret ev Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Coğrafi İşaret Tescilli alan Kırklareli Beyaz Peyniri’ni TRT Haber’e anlattı.

Ilık, Kırklareli Beyaz Peyniri için bundan sonra ne tür çalışmalar yapılacağı hakkında bilgiler verdi.

TRT Haber’de yayınlanan “Günaydın Hafta Sonu” programından Oya Eren ve Levent Silistre’nin sorularını yanıtlayan Ilık: “Kırklareli’nin kendine özgün, çok özel bir mutfak kültürü ve kültür içerisinde yer alan kendine has lezzetleri var. Kırklareli Beyaz Peyniri bu lezzetlerin başında geliyor. Kırklareli Beyaz Peyniri’ni diğerlerinden ayıran en önemli etken, Kırklareli’nin içinde bulunduğu coğrafi yapı, iklim koşulları ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan bitki örtüsüdür. Kırklareli’nin yüz ölçümünün yüzde 40’ı ormanlarla, yüzde 5’i de meralık alanla kaplıdır. Bu doğal alanlarda 304 bin koyun, 60 bin keçi ve 155 bin büyük baş hayvan otluyor. Istranca Dağları’nda otlayan bu hayvanların sütü Kırklareli Beyaz Peyniri’nin ham maddesini oluşturuyor. Şirden mayasıyla mayalanan bu kaliteli Süt Mandıracılık geleneğinden gelen aile işletmelerinin ustalığı, geleneksel üretim yöntemleri ve 6 aylık olgunlaşma süresinin ardından sofralarımızdaki yerini alıyor. İşte böyle bir lezzetin tescillenmesinden söz ediyoruz. Tabii lezzetle beraber üretim standardı da tescil edilmiş oldu. Kırklareli Beyaz Peyniri; tescili inek peyniri ve paçal peyniri olarak ayrı ayrı belirlendi. Peyniri sofralarından eksik etmeyen vatandaşlarımız tercihlerine göre yüzde yüz inek sütünden üretilmiş peynirimizi ya da bizim halk arasında paçal dediğimiz koyun, keçi ve inek sütlerinden üretilmiş karışık beyaz peyniri güvenle tüketebilirler” dedi.

“BUNDAN SONRA TANITIM”

Tescilin ardından bugünlerde üreticilerin bilgilendirilmesi, Kırklareli Beyaz Peyniri marka algısının oluşturulması, tanıtımı ve ihracatının arttırılması gibi konularda çalışmaları sürdürdüklerini belirten Ilık şöyle devam etti: “Bu çalışmalarımızla bu özel peyniri geniş kitlelere ulaştırmayı hem de Kırklareli’nin elde ettiği ekonomik geliri arttırmayı hedefliyoruz. Kırklareli’nde 41 adet peynir üreticimiz bulunuyor. Bunların 4’ü ihracat yapıyor. Öncelikli hedefimiz tabii ki Kırklareli Beyaz Peyniri’nin yurt içi ve yurt dışında satışını arttırmak. Bu hedef doğrultusunda tanıtım faaliyetlerine ağırlık vereceğiz. Bununla birlikte dağıtım ağının da geliştirilmesi de gerekiyor. Önümüzdeki günlerde Kırklareli Beyaz Peyniri, satış noktalarıyla çok daha erişilir olacak. Kırklareli Beyaz Peyniri’nin ihracatını arttırmak için firmalarımızla ortak hareket ederek bir kümelenmeye gideceğiz ve yurt dışı pazarlarda da güçlü bir şekilde yer almanın yollarını arayacağız. Kırklareli Beyaz Peyniri’nin Coğrafi İşaretle tescillenmesi çalışmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum”

Bu haber 5826 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter