20 Nisan 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kırklareli’de ‘pestisit’ uyarısı
Kırklareli # 03 Mart 2021 Çarşamba 06:34

Haber Merkezi

Kırklareli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, plastik zirai mücadele ambalajlarının çevreye atılmaması konusunda üreticilere uyarıda bulunuldu.

Yapılan duyuruda, tehlikeli atık olarak değerlendirilen pestisit atıkları ile temiz su kaynakları ile toprakların kirlendiği belirtildi.

KIRKLARELİ’DE 25 TON ATIK ÇIKIYOR

Plastik zirai mücadele ambalajlarının önemli miktarının ya çevreye rastgele bırakılmakta ya da yakılmakta olduğunu belirten müdürlük, bu uygulamaların ciddi çevre ve insan sağlığı sorunlarına neden olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Kırklareli’de 2020 yılında 256 bin Lt/Kg bitki korumu ürünü kullanıldığı ve bu miktarın yaklaşık olarak 25 ton boş ambalaj atığı oluşturduğu belirtilen açıklamada; “Bu atıklar su kaynakları ve arazi kenarlarına atılmaktadır. Pestisit atıkları ile temiz su kaynaklarımız ile topraklarımız kirlenmektedir. Üreticilerimize bu konuda çeşitli sorumluluklar düşmektedir. Sıvı ilaçlar bidon, teneke kutu ve şişeden ilaçlama aletinin deposuna veya karıştırma tankına boşaltılmalıdır. Boşalan ambalajlar içine ¼ seviyesine kadar su ile doldurulup ağzı kapatılıp çalkalanmalı ve bu ilaçlı su ilaçlama aletinin deposuna ilave edilmeli ve bu işlem üç kez tekrarlanmalıdır. Boşalan ambalajlar bir daha kullanılmalarının önüne geçebilmek için mutlaka; cam ise çuval içinde kırılmalı, plastik veya teneke ise delinmelidir. Tarım işletmelerinde yakma müsaadesi yoksa veya pratik değilse; lisanslı gömü yerlerinin olmadığı hallerde imhası gereken atığın fazla olmaması durumunda su kaynaklarına uzak, sele maruz kalmayacak, drenaj ve sızıntı olmayacak şekilde alt toprağı az geçirgen, aşırı kumlu olmayan yerlere 1-1,5 m derinlikte ve 2-3 m çapında yan yana imha çukurları açılmalı; çukur önce 5-10 cm kalınlığında kil ile sonra da 2-3 cm kireç ile sıvanmalıdır. İlaçlama işi bittikten sonra depoda ilaçlı sıvı kalmaması için, ilaçlama yapılacak alan, uygulama dozu, kullanılması gereken ilaç ve su miktarı ile kalibrasyon (ilaçlama aleti ayarı) konusuna önem verilmelidir. Depo tamamen boşalmadığında ya da alet ile deposunun temizlenmesi gereken durumda ilaçlı su kesinlikle su kaynaklarına boşaltılmamalı, gereksiz yere geniş alanlar bulaştırılmamalıdır” denildi.

 

Bu haber 3236 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter