23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Erdoğan’dan ‘Pancar Şefliği’ kararı…
Lüleburgaz’ın merkezinde ‘Pancar Şefliği’ olarak bilinen bölgenin özelleştirme kapsamına alındıktan sonra 5 katlı ayrık nizam konut alanı olarak kullanılması kararına yapılan itirazlar reddedildi. 6 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla yeniden gündeme gelen bölge için Lüleburgaz Belediyesi’nin yeniden hukuki girişim başlatacağı öğrenildi. Lüleburgaz Belediyesi’nin Pancar Şefliği’yle ilgili süreci yargıya taşımasına AK Partili meclis üyeleri de destek vermişti.
Lüleburgaz # 07 Nisan 2021 Çarşamba 06:00

Çınar TÜRKMEN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İle İlgili Karar’ kapsamında Lüleburgaz’da ‘Pancar Şefliği’ olarak bilinen bölgenin 5 katlı ayrık nizam konut alanı olarak kullanılması kararına yapılan itirazlar reddedildi.

Kararda, mülkiyeti Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. adına kayıtlı olan ve özelleştirme kapsamında bulunan söz konusu bölge için hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği’ne askı sürecinde yapılan itirazların reddedildiği belirtildi.

DAVALIK OLMUŞTU

Türkiye Şeker Fabrikaları Pancar İşletme Şefliği’nin geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle imar planı 5 katlı ayrık konut nizam alanı olarak belirlenerek Özelleştirme İdaresi’nce satışa çıkarılmasına karar verilmesinin ardından Lüleburgaz Belediyesi hukuki girişimde bulunmuştu.

Belediye, Lüleburgaz’ın en değerli bölgelerinden biri olan alanın, Cumhurbaşkanlığı kararından önce belediye hizmet alanı olarak geçtiğini, söz konusu bölgede geniş bir kompleksi içeren yaşam merkezi projesi bulunduğunu belirterek Danıştay’a itiraz etmişti.

BELEDİYE YENİDEN İTİRAZ EDECEK

Öte yandan belediyenin söz konusu alanla ilgili verilen karara yeniden itiraz edeceği öğrenildi.

Belediye Başkanı Murat Gerenli, 2020 yılının Ocak ayında: “Lüleburgaz Belediyesi’nin, Lüleburgaz halkı adına karar veren meclisin ve belediyenin yaptığı imar planları değiştirilmiş durumda. Bu konuda hukuki süreci işleteceğiz” diyerek duruma tepki göstermişti.

Lüleburgaz Belediyesi’nin Pancar Şefliği’yle ilgili süreci yargıya taşımasına Lüleburgaz Belediyesi AK Partili meclis üyeleri de destek vermişti. 

Gerenli, o bölgeye içerisinde açık hava müzesinin de bulunduğu bir yaşam merkezi modeli düşündüklerini söylemişti.

6 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararda şu ifadelere yer verildi: “Cumhurbaşkanı Kararı ile onaylanan ‘Yerleşik Konut Alanı (Ayrık Nizam 5 Kat) Park ve Yol’ kullanım kararları getirilmesine yönelik 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği’ne askı sürecinde yapılan itirazların reddedilmesine, iş bu karar gereklerinin yerine getirilmesi hususlarında Özelleştirme İdaresi Başkanlığının yetkili kılınmasına 3194 sayılı İmar Kanunu’nun ek 3’üncü maddesi ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun 3’üncü ve geçici 29’uncu maddeleri ile 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 8’inci maddesi gereğince karar verilmiştir”

 

Bu haber 3803 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter