27 Kasım 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Her an afete hazırlar!
Kısa bir süre önce kurulan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Lüleburgaz Şubesi’nde başkanlığa Erol Şenocak seçildi. Lüleburgaz’da 38 üyesi olan cemiyet, afetlerde kesintisiz iletişimi sağlamak adına kamu görevi yapıyor. Başkan Erol Şenocak; “Afetlerde baz istasyonları kısa sürede kilitleniyor, bu durumda devreye amatör telsizciler giriyor” diyerek yaptıkları görevin önemini vurguladı.
Lüleburgaz # 21 Ekim 2021 Perşembe 06:12

Barış ÖĞRETMENOĞLU

Kısa bir süre önce faaliyete başlayan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Lüleburgaz Şubesi, Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde genel kurulunu yaptı.

Genel kurul sonucunda şube başkanlığına Erol Şenocak seçilirken, şube yönetimine Sadık Reşid Dinçer, Cem Kayıklar, Volkan Uysal, Hasan İşyapmaz, Denetleme Kurulu’na Özden Aşık, Emre Efe, Burak Onay seçildi.

“AFETLERDE DEVREYE AMATÖR TELSİZCİLER GİRİYOR”

Cemiyetin 1962’den beri faaliyet gösterdiğini belirten Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Lüleburgaz Şubesi Başkanı Erol Şenocak, Lüleburgaz’da da faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Şenocak; “Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti kısaca TRAC’ın en önemli yaptığı şey afet anında haberleşme alanında yardımcı olmaktır. AFAD’ın Türkiye Afet Müdahale Planı’nın kilit kısımlarında yer alıyoruz. 1999 Marmara Depreminde, deprem esnasında Rusya ile Türkiye arası amatör telsiz konuşması sırasında Rusya’ya büyük bir deprem olduğu bilgisi ilk kez bu şekilde verilmişti. Sonrasında Rusya afet için destek gönderdi. Yine geçtiğimiz yaz Akdeniz’de ve Ege bölgesinde çıkan orman yangınlarında ormanlık arazide mobil telsiz araçlarımız ile arazide itfaiye, sivil toplum kuruluşları ve AFAD’ın iletişim sistemini kurduk. Bu yüzden TRAC afetlerde özellikle çok önemli bir görev üstleniyor. Afetlerde baz istasyonları kısa sürede kilitleniyor, bu durumda devreye amatör telsizciler giriyor” dedi.

LÜLEBURGAZ’DA 38 ÜYESİ VAR

Şenocak ayrıca; “Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Lüleburgaz Şubesi’nin 38 üyesi bulunuyor. Yakın zamanda AFAD ile ortak çalışmalar başlayacak. Mahalle afet gönüllüleri kuruluyor. Her mahallede afet gönüllüleri olacak. Bu ekiplerin haberleşme işlemlerini de TRAC sağlayacak” ifadelerini kullandı.

“KIRKLARELİ’DE 3 ADET TELSİZ RÖLEMİZ BULUNUYOR”

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Lüleburgaz Şubesi’nde başkan yardımcılığı görevinde bulunan Sadık Reşid Dinçer ise kamu yararına çalışan tek telsiz kuruluşu olduklarını belirterek; “İşimiz özellikle afetlerde kesintisiz iletişimi sağlamak. Kırklareli’de 3 adet telsiz rölemiz bulunuyor. Lüleburgaz, Kırklareli ve Mahya Dağı röleleri bulunuyor. Özellikle Mahya Dağı’nın çekim alanı İstanbul Avrupa yakası kısmına kadar ulaşıyor” dedi.

 

Bu haber 1501 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter