21 Ocak 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Gölet ağzına kadar doldu!
Lüleburgaz’a bağlı Turgutbey köyünün göleti, uzun yıllardır görülmeyen miktarda suyla doldu. Sağanak yağışların ardından en yüksek seviyesine ulaşan gölet, bölge çiftçisinin de yüzünü güldürdü. Turgutbey Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Ayhan Kara; “Son yağışlar çok güzel oldu, gölet ağzına kadar doldu. Seneye ne olur bilemeyiz ama şu an mutluyuz” dedi.
Lüleburgaz # 15 Ocak 2022 Cumartesi 06:40

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’a bağlı Turgutbey Göleti’nde sağanak yağışların ardından doluluk seviyesi arttı, DSİ göletin rezervuarının dolması gerekçesiyle suyun kontrolsüz akacağı uyarısında bulundu.

Gölette uzun yıllardır bu seviyede su göremediklerini belirten köylüler, çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşanlar için bulunmaz bir nimet olduğunu ifade ettiler.

Tatarköy’e 3 kilometre mesafede bulunan Turgutbey Göleti, sağanak yağışların ardından en yüksek seviyesine ulaştı.

Köy sakinlerinden İrfan Girgin; “Göletimiz uzun yıllardır böyle dolmamıştı, aşağı yukarı 2 senedir bu seviyede su görmedi. Geçen senelerde kuraklık yüzünden balıklar bile öldü burada. Son yağışlardan sonra bu seviyeye geldi. Sulama açısından çiftçiler için çok önemli. Bu su bizim için velinimettir” dedi.

“TURGUTBEY ÇİFTÇİSİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR”

Turgutbey Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Ayhan Kara da göletteki su miktarının artmasının hem köylüleri hem de kendilerini sevindirdiğini kaydetti.

Kara; “Son yağışlar çok güzel oldu, gölet ağzına kadar doldu. Seneye ne olur bilemeyiz ama şu an mutluyuz. Göletimizi besleyen bir kaynak olmadığı için yağmurlar o açıdan önemli. Daha çok insanımız sulama imkanına kavuşacak, daha çok çiftçi sulamada yararlanacak. Turgutbey çiftçisinin yüzü gülüyor, bizim de yüzümüzü gülüyor. Örneğin geçen sene su isteyen ürünlerden olan mısırda bin dönüm ekim olduysa bu sene ekim alanı ikiye katlanır” ifadelerini kullandı.

DSİ UYARDI

Öte yandan Devlet Su İşleri (DSİ) Kırklareli 112. Şube Müdürlüğü, sağanak ve kar erimelerinin ardından doluluk seviyesi artan üç göletten kontrolsüz su akacağını belirtti.

DSİ Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Turgutbey, Sarıcali ile Sofuhalil göletleri rezervuarlarının dolduğu ve bu nedenle suyun kontrolsüz akacağı belirtildi.

Açıklamada vatandaşlar tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

 

 

Bu haber 4498 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter