26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kentten köye dönüş olacak mı?
"Köy okullarının önemini hep birlikte gördük"
Lüleburgaz # 23 Mayıs 2022 Pazartesi 05:56

Köy okullarının yeniden açılabilmesi için oluşturulan şartlar ve bu okulların 4 bakanlığın girişimiyle birer yaşam merkezine dönüştürülmesi çalışmaları memnuniyet yarattı. 

Çınar TÜRKMEN

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve nüfusu az olan veya dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul açılabilmesinin önünü açan yönetmelik mutluluğa sebep oldu.

Bundan 26 yıl önce köy okullarının geleceğine yönelik hazırladıkları projeyle Kırklareli Valiliği’nin kapısını çalan isimlerden Hakan Dedeoğlu; “Bu beni çok mutlu etti. Ülkemin bugünkü ve yarınki geleceği açısından da çok önemli olduğunu hep birlikte gördük. O zaman da söylemiştik, köyden kente değil kentten köye taşımacılık yapılmış olsaydı köylerimizin hepsi birer fabrika olacaktı” dedi.

Dedeoğlu, köy okullarının yeniden açılması sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yer almasının önemli olduğunu belirtti.

“O ZAMAN DA SÖYLEMİŞTİK…”

Dedeoğlu şöyle konuştu; “Bu konu 26 yıl öncesinde emekli öğretmen Macit Sabır ile Kırklareli Valimize köy okullarının geleceği ile ilgili projelerimizi sunmuştuk. Daha sonra değişen iktidarla bu durdurulmuştu. Bu ayın başında çıkan yasayla köy okullarının tekrar açılması sağlanıyor. Bu beni çok mutlu etti. Ülkemin bugünkü ve yarınki geleceği açısından da çok önemli olduğunu hep birlikte gördük. O zaman da söylemiştik, köyden kente değil kentten köye taşımacılık yapılmış olsaydı köylerimizin hepsi birer fabrika olacaktı. 26 yıl sonra bugün gerçekten muhteşem şeyler konuşuyor olacaktık. En azından gıdada yaşanan sağlıksızlıklar bugün bu oranda yaşanmayacaktı. Hatta kanserden bu şekilde bahsetmeyecektik, Ergene bu kadar kirli olmayacaktı. Derelerimiz bu kadar kirli, olmayacaktı. Hepsi birbirine bağlı konular. Ne yazık ki kısır çekişmeler, sadece iktidar ve muhalefet olarak değil, çekememezlikler bizleri hep birlikte buralara getirdi” 

“BUNUN MUHALEFETİ İKTİDARI YOK DESTEKLEMELİYİZ”

Dedeoğlu; “Okulların açılması konusu 4 bakanlıkla birlikte ele alınacak. Bu nedenle ‘köyde öğrenci kalmadı, köyde okul kalmadı’ söylemleri olmayacak. Önce okulun olduğu noktada okullar iyileştirilecek, karardan ben bunu anlıyorum. Bölgesel anlamda öğrenci varsa bu oluşum okula yönlendirilecek. Eskiden en az 10 öğrenciydi, bu kriter 5’e düşürüldü. Diğer tarafta okul olamıyorsa oraya özgü Halk Eğitim veya 4 bakanlığın projeleriyle orada o canlılık sağlanacak. Bunun muhalefeti veya iktidarı yok proje doğru yapıldığı takdirde mutlaka arkasında olmak zorundayız. 26 yıl öncesinde o yarım kalan konunun tekrar başlayacak oluşu önemli. Herkes en yakınından başlayarak kıymet bilmek, değer vermek, doğruları desteklemek, yanlışları da engellemek zorundayız” diye konuştu.

DÖRT BAKANLIK İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞACAK

Yeni düzenlemeyle eğitim birimi olarak kullanma imkanı olmaması halinde köy okulları binalarında halk eğitimi merkezi açılacak.

Bu projeyle köylülere tarım ve hayvancılıkla ilgili eğitimler verilecek. Eğer fiziki mekan, kapasite yeterliyse köy okulları yaz kamplarına dönüştürülecek.

Halk eğitimi merkezleri köy okullarının binalarına kurularak vatandaşların tarım ve hayvancılıkla ilgili farkındalığını artırmak, yeni açılımlar, yeni tüm alanlarla ilgili şehre gitmeden sürekli bir kurs alması amaçlanıyor.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’le birlikte köy okullarında ana sınıfı açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriteri 5'e düşürülmüştü.

Nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul, en az 5 çocuk bulunması halinde ise ana sınıfı açılmasının önü açılmıştı.

Ayrıca özel yetenekli öğrencilere sunulan eğitimin daha da yaygınlaştırılması amacıyla, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin (BİLSEM) açılışlarında, bu kurumlarda bulunması zorunlu derslik sayısı azaltılarak mevcut okul binalarının müstakil bir bölümünde de BİLSEM açılabilmesine olanak sağlanmıştı.

Bu haber 3713 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter