26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Çiftçilere ‘süne mücadelesi’ uyarısı
“Popülasyon aşırı şekilde artar”
Lüleburgaz # 25 Mayıs 2022 Çarşamba 06:51

Çınar TÜRKMEN

Kırklareli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, bazı sosyal medya hesaplarında ve bazı firmalarca süne zararlısı hakkında yanlış paylaşımlar yapıldığı kaydedildi.

Yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarında ve bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satışını gerçekleştiren bayilerce hububat alanlarında zarara sebebiyet veren süne zararlısı ile ilgili popülasyon yoğunluğunun bulunduğu ve ilaçlamanın pas hastalığı ile mücadele edilen bugünlerde yapılmasının gerektiği şeklinde paylaşımlar yapıldığı kaydedildi.

“POPÜLASYON AŞIRI ŞEKİLDE ARTAR”

Müdürlükten yapılan açıklamada, 14 ekip 71 personel ile Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinesinde Süne Mücadelesi çalışmaları yürütüldüğünü belirtilerek; “An itibariyle ‘Yumurta Sürveyi’ çalışmaları devam etmektedir. İlimizde süne zararlısının doğal olarak mücadelesini sağlayan faydalı parazitoit olan ‘Trissolcus semistriatus’ oranı yüzde 75 seviyelerinde bulunmakta olup, saha çalışmalarında görülen her 4 süne yumurta paketinden 3 adetinin bu yararlı böcek ile parazitli olduğu tespit edilmiştir. Süne zararlısı ile üreticiler tarafından pas ilaçları ile birlikte kışlamış ergin mücadelesi yapılması durumunda belirtmiş olduğumuz parazitoit ile birlikte doğada bulunan faydalı böceklerin de ölmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu durum doğal dengeyi bozacağından önümüzdeki yıllarda süne zararlısının popülasyonunun aşırı şekilde artmasına ve mücadelenin daha zor olmasına sebebiyet verecektir” denildi.

 Müdürlük ‘Nimf Sürveyi’ aşamasında herhangi bir mahallede veya köyde ekonomik zarar eşiği üzerinde yavru süne sayımı yapılması ve akabinde ilaçlama kararı verilmesi halinde muhtarlara, üreticilere ve arıcılara gerekli duyuruların yapılacağı kaydedildi.

 

 

Bu haber 881 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter