26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Buğday taban fiyatı 9– 10 TL arasında olmalı”
Lüleburgaz # 25 Mayıs 2022 Çarşamba 07:52

Çınar TÜRKMEN

SOL Parti Lüleburgaz İlçe Örgütü, buğday hasat dönemi başlamadan tarım girdilerinin hesaba katılıp, çiftçi refah payının da eklenerek, buğday taban fiyatının 9 – 10 TL arasında olması gerektiğini savundu.

Partiden yapılan açıklamada, yaşanan Kovid-19 salgını nedeniyle gıda güvenliği ve dolayısıyla buğday üretiminin öneminin bir kez daha ortaya çıktığı belirtilerek, hükümetlerin tarım politikaları ve uygulamalarının da üretim ve rekolteyi etkileyen önemli faktörler olduğu ifade edildi.

 Buğday taban fiyatının belirlenmesindeki ölçütlerden olan gübrede fiyatın bu yıl yüzde 450, mazotun geçen yıla göre yüzde 330, ilaç fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 500 ve tohum fiyatının önceki yıla göre yüzde 220 arttığı kaydedilen açıklamada; “AKP – MHP iktidarı geçen yıl taban fiyatı 17 Mayıs 2021 tarihinde açıklamıştı. Geçen yılın girdi maliyetleri ile buğday kilo fiyatının köylüye maliyeti 3 TL – 3,5 TL arasında iken hükümet tarafından açıklanan taban fiyat 2,25 TL idi. Borcu olan küçük üretici buğdayını zararına satmak zorunda kalmıştır. Geçen yıl sonuna doğru, AKP – MHP iktidarı yurt dışından 4 TL’den başlayarak en son 6,30 TL’ye buğday ithal etmiştir. Kendi ülkesinin buğday üreticisine vermediği buğday fiyatını yabancı ülke çiftçisine veriyor. Küçük üreticiyi, büyük fabrikatör ve tefecilerin insafına bırakıyor. Bugün tüm ülkede buğday hasat dönemi başlamadan yukarıda saydığımız tarım girdilerini hesaba katıp, buna çiftçi refah payını da ekleyerek, buğday taban fiyatının 9– 10 TL arasında olması gerekmektedir. Biçim ve nakliye ücretleri bu maliyet hesaplarına dahil değildir” denildi.

“ÜRETİCİ TEFECİLERİN İNSAFINA BIRAKILMAMALIDIR”

Üretim maliyetinin altında buğday taban fiyatı açıklanarak buğday üreticilerinin Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, borsaların, fabrikatörler ve tefecilerin insafına bırakılmaması gerektiği kaydedilen açıklamada; “Tarım ve hayvancılık desteklemeleri bazı ülkelerde bizim toplam bütçemiz kadardır. Hollanda gibi toplam alanı Trakya’dan biraz büyük olan ülkenin çiftçilik ve hayvancılığı desteklemesi sonucunda dünyanın tüm ülkelerine süt, süt ürünleri ve tahıl ihraç etmektedir. AKP – MHP iktidarı bu yıl artan girdi fiyatlarını hesaba katmadan belirleyeceği buğday taban fiyatı çiftçiyi büyük oranda sefalete sürükleyerek önümüzdeki yıl tarımdan koparıp, tarım arazilerinin boş kalmasına neden olarak, buğday üreticisinin toprağına tefeci ve bankaların el koymasına yol açacaktır” ifadelerine yer verildi.
 

Bu haber 436 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter