19 Ocak 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Kayıt Dışı
Kale derken
Yazı Tarihi: 04 Ekim 2013 Cuma 00:00
Öncelikle merhabalar sevgili Görünüm Gazetesi okuyucuları, ilk yazımla birlikte artık her hafta sizlerle buluşacağımı bildirmek isterim. ‘Kayıt Dışı’ ismiyle yazmamın nedeni hem mizahi hem de yerel gündemde perde arkası konuları aralayacağımızdan…Ülke gündeminden ziyade yerel gündeme ilişkin konuları ele alacağımız köşemizde bir nevi yerel siyaseti değerlendireceğiz...

Biliyorsunuz bu hafta Lüleburgaz bir miting atlattı. Çiftçi mitingi... Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte birçok milletvekilinin katılım gösterdiği miting zayıf katılımı ile bölgede yerel siyasetin gündemine oturdu.

Katılım düşüktü, duyurular yapılamadı

Lüleburgaz’ın Trakya'da merkezi bir konumda olması dolayısıyla mitingin burada yapılmasına karar verildiğini düşünebilirsiniz, aslında kulislerde konuşulanlara göre bu durum pek de böyle değil. Özellikle Tekirdağ ve Edirne milletvekilleri kısa sürede organizasyonun gerçekleştirilecek olmasından dolayı, böyle bir yükün altına girmekten çekindiler ve Çorlu ya da Edirne'de yapılmasının mümkün olmadığını belirttiler. Tabi kabaca ihale Kırklareli'ye ve dolayısı ile Lüleburgaz'a kaldı. Belediye Başkanı yurtdışında, aday adayları ön seçim telaşında, ilçe teşkilatı ise henüz tam oturmuş durumda olmamasından dolayı mitingin ev sahipliği sahipsiz kaldı diyebiliriz. Miting ile ilgili yapılan toplantıda tüm aday adaylarına bölgeler verilerek tanıtım yapılması istendi, ilanların dağıtımı, afişlerin asımı konusunda yardım istendi. Tabi gerekli tanıtımın yapılamadığını hep birlikte gördük, işin reklam tanıtım kısmını geçtim bu kadar coşkusuz bir miting Trakya'ya Lüleburgaz'a hiç yakışmadı. Herhalde mitingin hakkını veren Lüleburgaz CHP Gençlik Kolları oldu, sabahlara kadar günlerce çalışmalarını sürdürdüler ve meydanı mitinge hazırladılar. Tabi meydan dolmayınca yapacakları ne kaldı ki? Özellikle ayçiçeğinin alım fiyatlarının çok düşük açıklandığı şu günlerde, çiftçiler isyan eder noktasındayken meydanları doldurulamamasına bizler de anlam veremedik.

Halebak ve Kesimoğlu yuhalandı

Katılımı bir tarafa bırakırsak olayın bir de perde arkasında yaşananlar vardı. Yerel seçimlerin içten içe CHP ailesi içinde büyük sorunlar ortaya çıkardığı bilinen bir gerçek, bunda aday adaylarını resmen bir savaşa sokan genel merkezin de etkisi çok büyük… İlginç ama CHP’nin organize ettiği bir mitingte, CHP Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak bir kesimce, CHP Kırklareli Milletvekili de gördüğümüz kadarı ile Tekirdağ teşkilatınca yuhalandı. Halebak ile Kesimoğlu ne tepki vereceklerini bilemezken, halk olanlar karşısında şaşırıp kaldı.

Sandık mesajı

Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında açılan pankartlar ve atılan sloganlar ile neredeyse tüm il - ilçe örgütleri Kılıçdaroğlu’na sandık mesajı verdi ve atama ile gelecek aday istemediklerini belirttiler. Her ne kadar Kılıçdaroğlu hiçbir karşılık vermese de olan biteni kendi gözüyle görmüş oldu ve bu durumun önümüzdeki günlerde genel merkezin fikirlerine yansıyacağını da düşünmekteyim.

Kale derken…
CHP için bir kale dediğimiz Trakya’nın göbeğinde Lüleburgaz’da bir miting gerçekleştirildi. Mitinge katılımın bu kadar düşük olmasının yanı sıra bu kadar çatlak ses olmasının sonucunda insanın aklına diğer partilerin çıkaracağı adaylar gelmiyor değil. Yıllardır yıkılmayan kale acaba bu seçimlerde, bu süreçler, bu sorunlar yaşanırken yıkılabilir duruma mı gelecek? Diğer partiler bir taraftan çalışmalarını sürdürürken bir taraftan da CHP’den çıkacak adaylara göre adaylarını açıklayacaklar.

Önümüzde hafta Lüleburgaz’ın aday adaylarını incelediğim yazımı paylaşacağım.
Mutlu ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

 

Kayıt Dışı - kayitdisi@gorunumgazetesi.com.tr

Bu yazı 48205 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kale derken
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter