24 Ocak 2022 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Özge Özkan
Çocuk ve müzik
Yazı Tarihi: 23 Aralık 2013 Pazartesi 00:00

Her dakikası birbirinden farklı olan anların bütünüdür hayat. Ve bazen duygu ile düşüncelerimizi farklı ruh hallerimize göre müzik aracılığıyla dışarı vururuz. Ruh hallerimizin dışında; yaşadığımız yerle etrafımızdaki insanlar da etkilidir müzik kültürümüzün oluşmasında. Bazı insanların ise zaman zaman değişen çevresi ile müzik tarzı da değişir. Dikkat edin “tarzı” dedim, “kültürü” değil. Çünkü müzik kültürü çocuk yaşta kazanılır. Peki bu kültürü bir çocuğa nasıl kazandırabiliriz?
1-) Çocuğa müzik tükettirmekten çok ürettirin. Şarkı söylemesi için motive etin. İlk zamanlar beraber söyleyin. Sonra çocuk alışsın ve tek başına da canı istediğinde ansızın şarkı söyleyebilsin.
2-) Çocuğa bir sürü oyuncak ayılar, arabalar, bebekler falan alacağınıza enstrümanlar alın. Mesela ilk önce vurmalı bir çocuk müzik aleti alın. Çocuğun ritim algısı gelişsin. Daha sonra ritim eşliğinde şarkı söylettirin. Böylece çocuğun diksiyonu da güçlenir.
3-) Çocuğunuzu profesyonel müzik aletleri satan bir dükkana götürün ve serbest bırakın. Acaba ilk önce hangi enstrümanın yanına doğru gidecek, bakıp inceleyecek? İşte ilk önce hangi enstrümanı dikkatli dikkatli inceliyorsa, enstrümanın oyuncağını alın. Bakalım eve gittiği zaman çalmaya uğraşacak mı, yoksa birkaç gün kurcalayıp bir kenara mı atacak? Bunun dışında çocuğu büyük bir profesyonel müzik aleti satan dükkana götürmek, çocuğun hayal gücünü de geliştirir. Çünkü standart bulunduğu ortamlardan farklı bir ortama gitmiş olacak ve yeni objeler ile tanışacak.
4-) Aldığınız oyuncak enstrüman ile çocuk ilgilensin ilgilenmesin, bir süre sonra başka bir enstrüman daha alın. Bakalım çocuk onunla ilgilenecek mi? Ya da bir önceki enstrümandan daha mı az veya çok ilgilenecek bunları gözlemleyin.
5-) Bu gözlemlerinizi bir müzik öğretmeni ile paylaşın. Çocuğunuzun hangi enstrümanları çalabileceği hakkında testler yaptırın.
6-)Hangi enstrümanı çalmaya yatkınsa, o enstrümandan mutlaka alın. Özel ders aldırmanız şart değil, çünkü kişi istekliyse kendi kendine de öğrenir. Evet, profesyonel bir kazanım olmaz bu belki ama imkanlar doğrultusunda insan kendini ne kadar geliştirebilirse kârdır. Ve ne kadar erken yaşta müziğe başlanırsa o kadar daha başarılı olunur. Kendi müzik kültürünün temelini atmış olur. Bunun yanı sıra çocuk bir şeyler yapabildiğini gördükçe özgüven kazanır. Kendini daha kolay ifade etmeye başlar. Çocuğun ruhsal gelişimini de müzik üretmek olumlu etkiler.
Mesela bizim evimizde profesyonel org vardı. Bızıklayabızıklaya kendi başıma çalmayı öğrendim. Daha sonra piyanoya yöneldim. Bu konuda çok başarılıyım diyemem ama benim hobim o. Rahatlatıyor beni. Başkalarına değil de, kendine çalmak önemlidir.Etrafıma baktığımda özellikle 12-16 yaşlarında falan gençlerde bir gitar merakı olur. Kurslara giderler. Çoğu da pek bir şey öğrenemez, yarım bırakırlar. İşte bu müzik aşkı değildir. Sadece hevestir ya da popülerlik kazanma çabasıdır. Başarılı ol ya da olma, önce kendin için bir şeyler çalıyorsan, söylüyorsan ve çocukluğundan itibaren bir müzik kültürü oluşturabildiysen, ürettiğin her müzik aşkladır, heves değildir.
Şunu da unutmayın: Her insanın bir enstrümana yeteneği vardır. “Yeteneğim yok.” diyen birisi sadece imkansızlıklardan dolayı yeteneğini keşfetmeye fırsat bulamamıştır.

Bu yazı 49866 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Çocuk ve müzik
» Nasıl bir şehir?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter