18 Ocak 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 7°C
Açık
YAZAR DETAYI
Hakan Dedeoğlu
Siyaset kurumu ve sorunlarımız
Yazı Tarihi: 15 Şubat 2014 Cumartesi 00:00
Siyaset Kurumu ve Sorunlarımız..
Türkiye, geleneksel yapıya dayalı bir imparatorluktan –Osmanlı İmparatorluğu’ndan- geriye kalan topraklarda ve daha da önemlisi geriye kalan düzende verilen mücadelenin ürünüdür. Fikir hareketleri açısından değerlendirildiğinde, ne Rönesans-Reform ne de Fransız Devrimi benzeri süreçleri yaşamış topraklarımızda Tanzimat ve Islahat gibi girişimler ise kötü gidişi engellemeye yetmemiştir.
Bizim gibi toplumların temel sorunu olan, düşüncenin gelişme evrelerini sağlıklı bir biçimde yaşayamama sorunu ışığında ortaya çıkan Osmanlı toplumunda, gerekli sıçramayı Mustafa Kemal Atatürk liderliğiyle gerçekleştirme yoluna giren toplumumuzun ileri gidişi 1940’lı yıllarla birlikte maalesef kesintiye uğratılmıştır.
Feodal yapı ortadan kaldırılmadığı ve eğitimde gerekli atılımlar kararlılıkla gerçekleştirilmediği takdirde ülkemizde “sol” fikirlerin hiçbir anlam ifade etmeyeceği zaten açıktı. Bugün yaşananlar bu durumun kanıtı olarak görülebilir.
Trakya’da yaşayan bizler, yıllarca kendimizi yukarıda ifade edilen sorunların uzağında görerek şanslı saydık. Eşitlikçi ve adil bir düzenin gerekliliğinin farkında, dahası akla ve mantığa dayanan bir düzene sahipmiş gibi hareket ettik. Daha önce ifade etmiştim: Sanki İki Trakya var; her gün bunlardan birinde güzel, diğerinde çirkin gelişmeler yaşanıyor. Trakya’nın 1. Sınıf tarım topraklarında kalitesiz düşünce temelinde yaşatılan ve yaşatılmaya devam edilen projeler söz konusu. Bu tarzda bir gelişme ya da modernleşme beklentisi oldukça gülünç! Pastadan pay alan birkaç aktör üzerinden yürütülen süreçler ne yazık ki topraklarımızı, doğal varlıklarımızı ve nihayetinde insanımızı yok etmektedir.
Tüm bu olumsuzluklara dur diyebilecek kurum siyasettir. Ancak siyaset doğru insanlarla bütünleşmesi gereken bir kurum olmalıdır. Aksi takdirde adalet neye karar verirse versin yine bazıları bildiğini okur ve Trakya yok olmaya devam eder.
Danıştay Trakya’nın geleceği ile ilgili olarak 1/100 bin ölçekli planı 26 noktada iptal etti. Bu noktada önemli olan bu değişikliklerin uygulanabilmesidir. Bu konuda gerekli düzenleme yapılacak mı ya da bu konuda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma noktasında her şey eskisi gibi mi olacak? Temel mesele budur. Yıllardır verdiğimiz mücadelelerin uzantısı olarak, TEMA Vakfı tarafından açılan dava ve sonrasındaki süreç, amaç-sonuç ilişkisi açısından çok önemlidir. 3 il, 70 civarında belediye ve 750 köyü kapsayan genel sorun halkımızın yüzde kaçı tarafından bilinmekte ve doğru algılanmaktadır.
Tüm bu süreçlerin gelip dayandığı nokta da siyaset kurumunun doğru temeller üzerine oturtulmasıdır. Çevremize baktığımızda sığ menfaat ilişkileriyle hareket edildiğini üzülerek görüyoruz. Bu açıdan birlikte gibi görünen kişilerin de aslında hiçbir araya gelmemiş olduklarını görüyoruz. Çünkü menfaat ilişkileri dışındaki birliktelikler neredeyse tamamen yok edilmiş durumda. Lafa gelince “aklın yolu birdir” denilmesine rağmen nasıl oluyorsa akıl dışı uygulamalara yol açacak kararlar alınabiliyor ülkemizde ve tabi topraklarımızda.
Özgür ve bağımsız olmayan bireylerin birlikte hareket edebilmeleri mümkün değildir. Bu olmadığı takdirde çözüm de mümkün değildir. Bu çerçevede, kimlerin seçildiğinden daha önemlisi bu kişilerin seçildikten sonra kenti, bölgeyi ve ülkeyi nereye götürdüğüdür. Bunun için de CHP halkın cumhuriyetine sahip çıkışı temelinde örgütlenmelidir. CHP’nin doğru hareket edebilmesi için üyelerinden başlayarak herkesin ilkeler doğrultusunda hareket etmeleri zorunluluğu vardır. Sahip çıkmak için samimi olmak ve bilinçli hareket etmek gerekir. Bunun dışında ortaya çıkan iradelerin çözüm getirmesi mümkün değildir.
 
GELECEĞİNE SAHİP ÇIK!


Bu yazı 1602 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kırklareli – Dokuzhöyük te ” Kömüre dayalı Termik Santral! “
» “İneğin yalakası, kasabın bıçağını yalar!"
» Trakya’da 200 bin kişiyi kanserden kaybettiğimizi kimse düşünmez!
» Sağlıklı Bir Gelecek ve Bağcılık 
» ‘10 KİŞİDEN 7’Sİ KANSERDEN ÖLÜRKEN BUNUN HESABINI KİM VERECEK?’
» ‘Avrupa’da tarımın anavatanı Kırklareli’
» ŞEKER PANCARI, TRAKYA’NIN EN KARLI TARIM ÜRÜNÜ
» Trakya'nın verimli topraklarında "atık" değil, "pancar" yetişmelidir!
» Toprak Bayramı ve Toprak Haftası
» Pancar, Alpullu Şeker ve Geleceğimiz
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter