26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Vedat YÜCEL
Gerçekten spor zararlı mıdır?
Yazı Tarihi: 05 Mart 2014 Çarşamba 00:00
GERÇEKTEN SPOR ZARARLI MIDIR?
        Merhaba spor dostlarım… Böyle bir yazı yazacağımı kırk yıl düşünsem hayal bile edemezdim… Spor gündemindeki çirkinlikler, sporla haşır neşir olanlarda gelişen spora taban tabana zıt bakış açısı, beni böyle negatif bir yazı yazmaya sevk etti.
    Ben ve benimle yetişen nesil, her zaman sporun yararını savunur, sporun her branşının toplumun geniş kitlelerine ulaşması için çaba gösterir. Gençlerin sporla iyi alışkanlıklar kazanabileceğini, sporun amatör bir uğraş olduğunu, sağlık için sporun önemini, toplum için sporun birleştirici ve kaynaştırıcı özelliğinin ne kadar önemli olduğunun bilincindedir. Ben de bu yönde yazdım, radyo programlarında söyledim… Anlatamadım, dinletemedim… Olmuyor, olmuyor. Spor olgusu öyle kötü yönetilip, çirkin bir hale getirildi ki, çoğumuz spordan nefret eder hale geldik. Medya ve televizyonlardaki paralı yorumcular, menfaatlendirilen taraftar gurupları, sporun bir para kazandırma şekli olarak ortaya çıkması, seyir zevkini yok etti…
            Yeni nesiller için doğru yatırımlar yapılamadı. Onların çok çabuk büyüyüp topluma, bir sporcu kimliği ile katılmaları gerektiğini fark edemedik. Onlara, okullarından spor eğitimi veremedik. Beden eğitimine gerekli özeni göstermedik veya ciddiye almadık, hatta bu dersleri yok sayıp çocuklara test çözdürdük… Genç nesilleri sporla tanıştırırken, yanına parayı da koyduk, ver parayı al sporu deyip sporla parayı beyinlerinde özdeşleştirdik.
    Bende diyorum ki… Sakın ola sağlık için spor bile yapmayın! Çünkü spor sağlığa zarardır! Zaten spor yapmak için birilerine lütfen bize spor alanı, yeşil alan yapar mısınız? deme zahmetinden kurtulursunuz. Kaslarınızda fıtık, dizlerinizde minüsküs oluşur, tedavisi çok  zahmetli ve külfetlidir… Spor aletlerine ve spor salonlarına boşuna paranızı vermeyin. Börek, çörek, fast food yerken zaten zayıflayamazsınız… Sayın yönetici meraklıları, kendi çocuğunuz veya akrabalarınız sporcu değilse sakın kulüplere yönetici falan olmayın… Artık kulüp yöneticiliği eskisi gibi, siyasi rant, şan şöhret, para kazandırmıyor… Aman siz siz olun paracıklarınızı kaptırmayın. Hatta maçlara bile uğramayın… Sevgili sporcu adayı kardeşlerim… Size, ver parayı spor öğreteyim diyenlere, bana kaç para verirsin diye sormadan sakın top mop oynama… Nasıl olsa, seni deneye deneye, posanı çıkardıktan sonra, yetersizsin, haydi başka kapıya deyip sallayacaklardır… Sen en iyisi spor mpor yapma… Okuluna git, kendine iyi bir meslek seç… Nasıl olsa, tablette, bilgisayarında sanal sporunu, maçını yaparsın. İstediğin mevkide, bol bol gol atarsın… Sporu, internette takip et, bas parayı, al mangırları… Haydi bol şanslar…                             Bu yazı 1953 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YAYA GEÇİTLERİNDE DAHA KAÇ KİŞİ ÖLECK?
» İŞTE BÖYLE… HER ZAMAN BÜLE...
» MUHTEŞEM LÜLEBURGAZ
»  SÜPER MAÇ DOSTÇA SONUÇ
»    HAFTANIN MAÇI VE HAFTANIN OLAYI
»  SPORUN DEMAGOJİK KONUŞMALARI VE YILDIRIMSPOR
» DOSTÇA BİR SEZON OLSUN
» ÖĞRETMENİMİZ EKREM BAŞARAN İÇİN
» HELAL OLSUN HALİT USTA.....
» DERS GİBİ YENİLGİLER.....
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter