26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mustafa SARIOĞLU
YAZI TAHTASI
Yazı Tarihi: 02 Ekim 2014 Perşembe 09:25

DALDAN DALA

Öğretmen olan bir öğrencimizle karşılaştık. Daha doğrusu fidan satışlarının yapıldığı yere gittiğimizi görünce yanımıza geldi. Bugün o da bizler gibi emekli. Köyde çalıştığımız yıllarda hem eşimin hem benim öğrencimizi olmuştu. İyi bir öğretici olduğu kadar saygıda hiç mi hiç kusur etmeyen bir insan.

Doğayı ve köy yaşamını seviyor. Kırk, kırk beş yıl önceye gittik. Onun çocuk bizlerin genç olduğu günlere. Köyün gerçek köy, köylünün de az çok efendi sayıldığı zamana.

Sohbet her dala kaydı. Günümüz eğitim-öğretim düzenine geldik bir ara. Öğrenicilerin ve öğreticilerin durumundan söz ettik. Güzel olan hiçbir şeyin kalmadığını anladık sonunda.

Genç arkadaşım öğrencimiz olduğu yılları ve öğreticilik dönemimizi kast ederek; ‘Sizler öğretmenliğin en güzel yıllarını yaşadınız. Bizlerse o güzelliklerin sonuncuları olduk’ dedi.

Sanırım bu günün eğitim düzeninde öğreticilerin yaşadıklarını görüp bu cümleyi kullanmamak olanaksız.

--

Bayram günlerindeyiz. Bu bayram ‘Kurban Bayramı’

Kurban tüm inançlarda var. Çok tanrılı dinlerde korkulardan kurtulmak, Tanrıların öfkesinden korunmak için kurban armağan edilirmiş. Tek tanrılı dinlerin hepsinde kurbana yer veriliyor.

İslamiyet’te kurbanın ayrı bir yeri var. Dinimizde kurban kesmek dinin temellerinden biri. Zekat gibi sosyal dayanışmayı sağlayan eylem.

Temeli yoksulların, akrabaların-özellikle yoksul olanların yılın bir döneminde temel besin olan et yemelerine olanak veren inanç.

Her inanç gibi kurban kesmek de yozlaştırılmış. Neymiş efendim, kestiğiniz kurban hesap gününde sizin Sırat’ı sorunsuz geçmenizi sağlayacakmış. Böyle bir safsata gerçek insan olamayanların inanacağı şey. Tüm yardımlar zekat, fitre gibi kurban da insan olmaya ve insana dayanır.

Gülümseyen bir yüz, mutlu olan bir yürek varsa kestiğiniz kurban kutsanır. Tanrı katında makbul bir iş yapmış sayılırsınız.

Doğayı seviyor, bir de benim gibi gözlemliyorsanız ondan çok şeyler öğrenirsiniz. Cömertliği fark ederken ne denli acımasız olduğunu da görürsünüz.

Kendi dengelerini korumak için kurduğu düzende korkunun maddeleştiğini fark edersiniz. Dengelerini bozduğunuzda acımasızlığını anlarsınız.

Baş etmeğe kalktığınızda ne denli dikbaşlı olduğunu görürsünüz.

Ülkemizin son günlerde yaşadıklarını gördüğümde… Yanlış yapılanların cezasını çektiğimizi düşünüyorum.

Yaptığım savaşta başarılı olmanın yolu: Doğayı iyi görmek, anlamak ve dürüst olmaktır. Baş etmek için yapılan her eseri doğru, malzemesini tam, yerini iyi belirlemek gerekir.

Erki elinde bulunduranların yaptığınca ‘Bizden olsun, yaptığı ne olursa olsun’ derseniz acıyı sadece ötekiler çekmez. Bizden olanlar da doğanın kıyımından pay alırlar.

Ötekilerin kusurlu yapıldığını söylerken. Ne  yazık ki bizden olanlar ‘kaderiymiş’ der. Ve ‘işin fıtratında var’ diyenlere yeniden oy verirler.

Kurbanınız kabul ve makbul, Kurban Bayramınız mübarek olsun.

Bayram süresince hız ve alkolden uzak durarak trafiğe çıkın. Bayramınız bayram olmaktan çıkmasın.

Bu yazı 1769 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Eski Bir Borç
» YARDIM-ÖTEKİLEŞTİRME
» BİRAZ NE?
» NEVRUZ
» KORKUYORUM!
» YAZI TAHTASI YAŞAMAK VE MUTLULUK
» UTANIYORUM
» SEVSEM Mİ, SEVMESEM Mİ?
» NEVRUZ, GÖBEL, ÖZLEMLERİM.
» ESKİ LÜLEBURGAZ BENDE DEĞİL Kİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter