07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Nevin DEDEOĞLU
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
Yazı Tarihi: 28 Kasım 2014 Cuma 09:36

Her yıl öğretmenler günü abartılı biçimlerde kutlanırken, öğretmenlerin gerçekte nelerle yüz yüze olduğu göz ardı edilir. Çünkü ülkemizde gerçekler hiçbir zaman konuşulamaz.

Gün, yine Atamıza sonsuz görevimiz olan çelenk koyma ile başlar. Olması gereken budur. Ama sonrası yaşananlar her yıl bir komedidir.

Okullarda bir yarıştır, sürer. Öğretmenlere çay partileri düzenlenir. Oysa öğretmenlerin istediği, yaşam standartlarının iyileştirilmesidir.

Çocuklarımızı eğitecek, ülkeyi geliştirecek öğretmenleri, ilk önce doyurmalıyız. Öğretmen ayda 2-3 kitap alabilmeli, bir kez sinemaya, tiyatroya, dışarıda yemeğe gidebilmeli… Öğretmen, seyahat edebilmeli... Görebilmeli ki eğittiği çocuklara bilgisini, görgüsünü aktarabilsin. Onlara okulda öğrendiklerini anlatırken, okuduklarını, izlediklerini, gezdiklerini, gördüklerini de aktarabilsin. Aktarabilsin ki ülke daha ileriye gidebilsin.

Şimdi gelelim bunların nasıl yapılacağına! Onlara hak görülen kısıtlı bütçe ile mi? Çocuklarını nasıl okutacağını, kirayı, mutfak masraflarını nasıl karşılayacağını düşünen bir öğretmen, yukarıdakileri nasıl gerçekleştirecek acaba?

Kuzey Avrupa ülkelerinde bir öğretmenin maaşı, milletvekilinden daha yüksek... Çünkü orada insana yatırım yapılıyor. Bizde insan önemli değil. Ülke ilerlemiş, ilerlememiş önemli değil. Zaten sorgulamayan, biat eden bir toplum, istenen... Birileri söyleyecek, çoğunluk uyacak. Neden sorgulansın ki? Nasıl olsa karar verenler var. Sen birey olarak ne biliyorsun ki? Bilmemelisin de zaten. Sen işe karışırsan, ülke kolay yönetilemez. Oysa insan yetiştirmek ve öğretmene değer vermek en önemlisi. 

Atanamayan öğretmenimizin umutlarını yitirmemeleri dileğiyle, günümüz kutlu olsun..!

 

Bu yazı 3948 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖĞRETMEN OLMANIN ONURU
» 4 ŞUBAT
» SORUMLULUK BİLİNCİ
» GENÇLERE İNANMAK
» LAİK EĞİTİM VE EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ
» TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK!
» TÜRK SİYASETİ VE KADIN
» ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
» ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter