05 Mart 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Nevin DEDEOĞLU
TÜRK SİYASETİ VE KADIN
Yazı Tarihi: 12 Aralık 2014 Cuma 09:42

Türkiye’de siyasi yaşamda niçin kadının önü kesilir? Neden hep erkek egemen bir siyasi yapılanma vardır? Oysa kadınlar sağduyulu; zeki bireylerdir. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi çoğalsak, ülkemiz nasıl olur?       

Sanırım bizim büyüklerimizin geleneksel olarak, kendinden sonra gelen genç kızları yönlendirmesi pek çok soruna yol açıyor. Bu büyüklerimizin yanlış yaptığı anlamına gelmiyor tabi. Onların yaşanmışlıkları var; ama yetmiyor. Çağı yakalayamamaları çoğu şeyi yanlış yapmalarına neden oluyor. Hal böyle olunca kadınlar dar kalıplar içinde kalıyor. Oysa siyasete kadın eli değmeli. Sadece kahvehanelerde siyaset erkekler arasında konuşulmamalı. Niçin kadın oy atacağı partiyi kocasına sormalı? Buna kendi karar verebilmeli. Araştırmalı, sorgulamalı, görev almalı, ama gerçek görev. Siyaset çay partileri ile yapılmaz. Siyaset çözüm üretmek demektir. Siyaset gelişmek, ilerlemek için doğru işleri yapmak demektir.                                                                                      

Kadının siyasette yapacağı o kadar çok şey var ki… En basiti kadınları örgütleyip iş olanakları yaratmak. Kreşler açmak. Çocuklara eğitim - öğretimlerinde yardımcı olmak. Kültür gezileri düzenlemek; ama halk için, olanakları olmayanlar için.                                                                                            

Kadın siyasete girmeli ki daha refah bir toplum olalım. Lütfen sorgulayalım. Televizyonlardaki gündüz programlarını izlemek yerine gazete, dergi, kitap okuyalım. Ancak ilerlememiz böyle olacak. Haydi kadınlar siyaseti doğru yapalım, ülkeyi yönetmeye bir yerden başlayalım…

Bu yazı 4111 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖĞRETMEN OLMANIN ONURU
» 4 ŞUBAT
» SORUMLULUK BİLİNCİ
» GENÇLERE İNANMAK
» LAİK EĞİTİM VE EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ
» TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK!
» TÜRK SİYASETİ VE KADIN
» ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
» ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter