07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Nevin DEDEOĞLU
TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK!
Yazı Tarihi: 18 Aralık 2014 Perşembe 09:31

Son günlerde gündeme gelen kadın cinayetleri, bana Türkiye’de kadın olmanın ne alama geldiğini düşündürdü.

Ne yazık ki bir kaç gün gündemde kalıp sonra unutulan cinayetler. Oysa kadın anne, kadın emekçi, kadın evde, çiftte, çubukta çalışan… Kadın her şey…                                                                                                 

Biz toplum olarak ne yazık ki olayları çabuk unutuyoruz. Ülkemizde gündem sürekli değiştiği için, olaylar çözülemiyor. Zaten toplum olarak tepki koymayı da bilmiyoruz. Bir kaç sivil toplum örgütü zaman zaman yürüyüşler düzenliyor, sloganlar atıyor, görev tamamlanmış oluyor.

Tabi kadının fıtratında olmak da var. Oysa cumhuriyet kurulurken Atatürk ülkeyi nüfusun yarısı ile kurduk, diğeri ile geliştireceğiz demiş. İşte o diğer yarısı eksik kaldı. Anadolu’da cefakar kadın altı-yedi çocuk doğurdu, tarlada çalıştı, okula gidemedi. Bilgisini arttıramadı. Çocuk gelinler babaları tarafından satıldı… Çoğu namus cinayeti bahanesiyle öldürüldü… Peki bizim devletimiz kadına gerektiği değeri verebilmek için ne yaptı? Sadece Kadından Sorumlu Bakanlığa bir bakan getirmekle bu iş bitiyor mu?

Diyarbakır’da okuma yazma bilmeyen kadın oranı %80. Yine Doğu Anadolu’da okuma yazma bilmeyen kadı oranı % 60. O zaman cinayetler nasıl son bulacak? Ekonomik özgürlüğü olmayan kadın ölüme mi mahkum edilecek?

Dünyayı sadece evi, tarlası ve köyü olarak bilen kadınlarımıza nasıl yardımcı olmalıyız? Bu konuyu hepimizin düşünmesi lazım. Anne eğitilmelidir ki, geleceğimizi şekillendirecek çocuklarımız da geleceğimizi şekillendirsin. Güzel bir ülke, aydın bir ülke olmak; önce anneleri eğitmekle başlar. Birinci Dünya Savaşından sonra Avrupa ülkeleri işe anne-baba okulları açmakla başladılar. Çünkü ülkenin gelişiminin nasıl olacağını biliyorlardı. Bizde de şimdilerde böyle girişimler var, ama kaç yıl sonra?

Kadın cinayetlerinin son bulması için kadına ekonomik özgürlüğünü kazandırmak, onu kocasından harçlık almaya mahkum etmemek gerekiyor. Bu konuda devletimiz doğru politikalar üretebilmeli. Tepkilerimizi kadın –erkek, birey olarak verebilmeliyiz.

Bizler bu ülkenin tüm kadınları iyi yaşamayı hak ediyoruz.

 

Bu yazı 4068 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖĞRETMEN OLMANIN ONURU
» 4 ŞUBAT
» SORUMLULUK BİLİNCİ
» GENÇLERE İNANMAK
» LAİK EĞİTİM VE EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ
» TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK!
» TÜRK SİYASETİ VE KADIN
» ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
» ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter